Materace piankowe – odkryj zalety nowoczesnych materacy z pianki

Materac piankowy kontra sprężynowy? To złe zestawienie. Te dwa różne typy materaców mają zupełnie inne cechy i trudno wyrokować, który jest lepszy. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań użytkownika. Dziś przedstawiamy zalety materacy piankowych.

Materace piankowe - odkryj zalety nowoczesnych materacy z pianki 1
Materace piankowe – odkryj zalety nowoczesnych materacy z pianki

Materace piankowe – elastyczność punktowa

Nacisk na konkretny punkt na materacu nie jest przenoszony na jego dalsze fragmenty. Materac ugina się wyłącznie w miejscu nacisku. Dobrze dopasowuje się do sylwetki, jednocześnie dając podparcie kręgosłupowi, barkom i biodrom. W przypadku materaców piankowych dwuosobowych ma to szczególne znaczenie, bo ruch jednej osoby nie ma wpływu na drugą. To ważna cecha i warto o niej pamiętać przy wybieraniu materaca do małżeńskiej sypialni, zwłaszcza wówczas, gdy jedna osoba ma zwyczaj często zmieniać pozycję w czasie snu.

Materace piankowe – niska waga

Materace piankowe są stosunkowo lekkie, na pewno lżejsze od materaców sprężynowych w tych samych rozmiarach. To istotna wiadomość zwłaszcza dla osób, które z powodu wieku lub stanu zdrowia mają problemy z podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Materace piankowe można swobodnie podnosić i obracać na drugą stronę lub ustawiać w pobliżu okna do wietrzenia. Dla jeszcze większej wygody niektóre materace mają na dłuższych bokach poręczne uchwyty.

Materace piankowe – idealne na regulowane stelaże

Materace piankowe, zarówno z pianki poliuretanowej, jak i lateksowej, doskonale sprawdzają się na stelażach z regulowaną wysokością zagłówka. Są elastyczne, po wyprostowaniu wracają do pierwotnego kształtu. Nie odkształcają się nawet przy długotrwałym ustawieniu w pozycji zgiętej. Sprawdzą się w przypadku osób potrzebujących łóżek rehabilitacyjnych, cierpiących na wady postawy, w szpitalach, a także wszystkich, którzy cenią sobie wygodę.

Materace piankowe – dla alergików

Pianka lateksowa i poliuretanowa, z której produkowana jest większość materaców, wolna jest od komponentów powodujących alergie skórne i wziewne. Dodatkowo dzięki dobrej wentylacji, jaką zapewniają porowate pianki, w materacach nie osadza się wilgoć i kurz. Nie ma też warunków do rozwoju pleśni, roztoczy oraz osadzania się wirusów i bakterii. Materace piankowe z powodzeniem mogą służyć osobom o szczególnych wymaganiach zdrowotnych.

Materace piankowe – dobre dopasowanie do kształtu ciała

Celują w tym zwłaszcza materace z pianki wysoko oraz termoelastycznej. W przypadku pianki wysokoelastycznej materac dopasowuje się do kształtu ciała i daje dobre podparcie w strategicznych punktach, natomiast po zaprzestaniu korzystania z łóżka wraca do pierwotnej postaci.

Z kolei pianka termoelastyczna nazywana jest pianką z pamięcią. Materac dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepłoty i „zapamiętuje” ten kształt. Dzięki temu łóżko jest jeszcze wygodniejsze, idealnie dopasowane do osoby, która na nim śpi. Jednak nie można mylić wygodnego łóżka z pianki wysokoelastycznej ze zwykłym łóżkiem z wygniecionym przez długotrwałe użytkowanie materacem. W tym pierwszym przypadku materac zachowuje wszystkie właściwości elastyczne i zapewnia niezbędne wsparcie kręgosłupowi. W drugim jest zapadnięty, trwale odkształcony i wymaga wymiany.

Ciekawostka: pianka termoelatyczna została zaprojektowana specjalnie dla NASA i można ją uznać za technologię kosmiczną. Czy potrzebna jest lepsza rekomendacja?

Materace piankowe ze zdejmowalnym pokrowcem

Nawet cyklicznie wietrzony i odkurzany materac możne wymagać raz na jakiś czas czyszczenia powierzchni. Tu najlepiej sprawdzają się materace piankowe ze zdejmowalnym pokrowcem. Taki pokrowiec można uprać w pralce. Temperatura prania zależna jest od rodzaju powłoki i każdorazowo oznaczona jest na metce. Większość pokrowców pierze się w temperaturze 40°C, ale niektóre można prać w wyższej – 60°C.

Materace piankowe w liczbach

Na koniec przyjrzymy się przykładowemu materacowi piankowemu – Hilding Conga.

Posiada on:

 • siedem stref twardości dla perfekcyjnego podparcia kręgosłupa, karku, bioder i łydek,
 • dwie strony o dwóch różnych twardościach,
 • cztery rodzaje pianki o różnych właściwościach dla zapewnienia idealnej elastyczności punktowej, dobrego dopasowania do kształtu ciała, zapobiegania przenoszeniu drgań,
 • 15 lat gwarancji obejmującej odkształcenia powstałe w wyniku normalnego użytkowania materaca oraz jego nieprawidłową pracę,
 • 40°C – w takiej temperaturze można uprać pokrowiec założony na materac Conga.

Materac Conga, a także wiele innych materaców piankowych można kupić w sklepie internetowym sennamaterace.pl.

Wpisy promowane

 • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
  Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
 • Ezoteryka a karty Tarota
  Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry