Meble z forniru – czy warto zaaranżować nimi kuchnię?

Wystarczy wejść do salonu meblowego, aby naszym oczom ukazał się szereg najróżniejszych mebli. Wybór jest naprawdę ogromny i bez problemu można kupić meble do każdego rodzaju wnętrza. Przy wyborze mebli do kuchni należy zachować dużą ostrożność ze względu na panujący w tym pomieszczeniu mikroklimat. Bardzo duże znaczenie ma to, z jakiego materiału został wykonany mebel, gdyż nie każdy się sprawdzi. Kuchnia jest intensywnie eksploatowanym miejsce, gdzie nie brakuje wody, pary i tłuszczu. Dużą popularnością w kuchniach cieszą się meble z forniru, które mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto się z nimi wszystkimi zapoznać.

Meble z forniru – czy warto zaaranżować nimi kuchnię? 1

Co powinno się wiedzieć o fornirze?

Fornir to nic innego, jak bardzo cienkie płaty drewna o grubości od 0,6 mm do 2 mm. Pozyskuje się je podczas procesu skrawania uprzednio uplastycznionej i wysuszonej deski o dużej średnicy. Fornirem pokrywa się fronty mebli, co nadaje im charakteru i elegancji. Fornir można określić mianem naturalnej okleiny. Jako, że powstaje on z drewna, zachowuje jego właściwości. Kolorystyka i ubarwienie forniru są różne, w zależności od tego, z jakiego surowca powstał. Efekt estetyczny jest podobny jak w przypadku mebli drewnianych, ale cenowo te fornirowe wychodzą znacznie taniej. W przypadku forniru należy liczyć się z tym, że jest on wrażliwy na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego. Konieczne jest wobec tego bejcowanie i lakierowanie go. Fornir nie jest jednak tak podatny na zmianę warunków atmosferycznych jak drewno. Nie trzeba martwić się o pęknięcia. Wbrew pozorom mebli oklejonych fornirem nie jest tak łatwo odróżnić od tych drewnianych ze względu na to, że tylko w pewnym stopniu różnią się odcieniem i usłojeniem. Mogą do złudzenia przypominać lite drewno. W ich przypadku nie ma jednak naturalnych przebarwień ani też szpar. Forniry służą jako okleina do produkcji frontów szafek kuchennych i łazienkowych, eleganckich mebli salonowych i sypialnianych, ozdobnych mebli typu konsola i sekretarzyk, paneli, drzwi, parapetów, luster i nawet obrazów.

Fornir może być naturalny lub modyfikowany. Ten pierwszy nie przechodzi procesu zaawansowanej obróbki, co przekłada się na walory estetyczne. Meble wykonane z forniru naturalnego zachowują swoją unikalną barwę i usłojenia. Minusem jest jednak większa podatność na działanie czynników atmosferycznych. Z kolei fornir modyfikowany traci na naturalności, ale również może mieć ciekawe kolory i wzornictwo. Klient może w jego przypadku liczyć na większy wybór i trwałość. Fornir może być w macie, połysku lub półmacie. Wszystko zależy od sposobu impregnacji otrzymanych płatów drewna. Fornir na wysoki połysk można uzyskać, pokrywając płat drewna błyszczącym lakierem. Z kolei półmat jest wynikiem warstwy lakieru lub specjalnego wosku. Matowy fornir powstaje przez impregnację bejcą płatu drewna.

Czy warto zdecydować się na meble z forniru do kuchni?

Jako, że fornir powstaje z wyselekcjonowanych płatów drewna, czyli tego sortowanego jakościowo, meble wykonane z niego nie mają niedoskonałości w postaci sęków czy twardzieli. Nie ma też pęknięć, co jest naturalnym zjawiskiem w przypadku pracującego drewna, zwiększającego swą objętość pod wpływem działania wilgoci. Nie trzeba martwić się tym, że fornirowy blat/front mebla odkształci się. Na korzyść forniru przemawia to, że można dzięki niemu uzyskać meble o dużych wymiarach oraz przystępniejsza cena. Meble z forniru są tańsze niż te wykonane z litego drewna, co dla wielu inwestorów ma ogromne znaczenie. Jeśli komuś zależy na meblach fornirowych o nieprzeciętnych walorach estetycznych, to warto zdecydować się na zakup takich wykonanych z forniru egzotycznego. W przypadku forniru naturalnego można liczyć na to, że meble oddadzą w pełni urok drewna. Idealnie pasować będą do eleganckiego i gustownego wnętrza. Forniry mogą świetnie imitować lite drewno czy mieć powtarzalny wzór. Wybór jest naprawdę spory, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Duża różnorodność jest kolejną zaletą mebli z forniru. Tego typu okleina produkowana jest z wielu gatunków drewna, a w wersji modyfikowanej poddawana jest dodatkowemu barwieniu. Meble fornirowe idealnie sprawdzają się w kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.

Jako, że forniry są bardzo trwałe, meble z nich wykonane przez długi czas zachowują pierwotne piękno i wyglądają jak nowe. Jeśli jednak do ich produkcji użyje się słabej jakości forniru, to w niedługim czasie krawędzie płyt zaczną się odklejać i może dojść nawet do zmiany zabarwienia na skutek działania promieniowania słonecznego. Ponadto zbyt cienki fornir jest podatny na uszkodzenia, które trudno jest naprawić. Do kuchni nie zaleca się forniru miękkiego, który został wykonany z drewna brzozowego, olchowego, mahoniu czy limby, gdyż w krótkim czasie mogą zacząć pojawiać się zadrapania. Warto mieć na uwadze to, że nawet ślady paznokci pozostaną na tego typu frontach fornirowych. Jeśli jednak wybierzemy fornir twardy, czyli z drewna dębowego bukowego czy jesionowego, to można liczyć na cieszenie się pięknymi meblami przez długie lata. Na powierzchni takiego forniru przez długie lata nie pojawią się ubytki. Dobrej jakości meble fornirowe są inwestycją na długi czas.

Trzeba mieć na uwadze to, że pomimo swojej trwałości łatwo jest uszkodzić gładką powierzchnię forniru na skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

• Nie wolno stawiać bezpośrednio na okleinę gorących przedmiotów.

• Nawet filiżanka parującej kawy może pozostawić trwały ślad na blacie mebla fornirowego.

• Alkohol pozbawi okleinę połysku, a substancje o tłustej konsystencji są trudne do usunięcia.

• Bardzo istotne w przypadku mebli fornirowych jest to, aby usuwać wszelkie zabrudzenia na bieżąco. Należy przy tym zaznaczyć, że nie powinno się sięgać po żadne detergenty.

• Wystarczy ciepła woda i flanelowa szmatka. Jeśli zabrudzenia są bardziej oporne, to można posłużyć się delikatnym mydłem, niezawierającym dodatku alkoholu.

• Nie wolno jednak używać żadnych balsamów myjących.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top