Modele chmury obliczeniowej

Usługi cloud computingu świadczone są w ramach różnego rodzaju chmur obliczeniowych. Warto poznać te najbardziej popularne, które wykorzystywane są na co dzień przez klientów prywatnych i firmowych. Czym różnią się one od siebie?

We wspólpracy ze Snipcloud, polską firmą oferującą usługi w chmurze obliczeniowej przygotowaliśmy dla Was zestawienie modeli rozliczeniowych oferowanych w ramach usług cloud computing.

Model SaaS

cloudDo najpopularniejszych modeli chmur obliczeniowych zalicza się chmury SaaS. Skrót ten powstał od angielskiego wyrażenia Software as a Service, które oznacza udostępnianie oprogramowania jako usługi w chmurze. W tym modelu dostarczane są końcowym użytkownikom wszelkiego rodzaju programy, w tym księgowe, graficzne, edytorskie itp. W modelu SaaS klient otrzymuje od usługodawcy narzędzia do dowolnego, swobodnego wykorzystywania w posiadanym przez siebie systemie operacyjnym. Nie musi on wykupywać licencji na oprogramowanie, ani instalować poszczególnych programów na własnym komputerze. Nie musi też pamiętać o aktualizacjach oprogramowania i ponosić z tego tytułu określonych kosztów. Klient płaci jedynie regularne opłaty w ramach subskrypcji usługi cloud computingu SaaS.

Infrastruktura cloud computingu zapewnia bezpieczeństwo danych oraz bezawaryjne, ciągłe funkcjonowanie usługi. Klient ma dostęp do oprogramowania w modelu SaaS dosłownie wszędzie, gdzie może skorzystać z komputera i sieci internetowej. Nie musi martwić się o żadne zagadnienia techniczne, tylko korzystać z funkcjonalności wybranego programu. Oprogramowanie fizycznie zainstalowane jest na serwerach dostawcy, a użytkownik otrzymuje interfejs do wprowadzania danych.

Model PaaS

Skrót PaaS oznacza „Platform as a Service” i tym razem klient otrzymuje w chmurze do dyspozycji platformę jako usługę. Usługodawca oddaje do jego dyspozycji kompletne wirtualne środowisko pracy. Można na nim instalować dowolne programy i aplikacje niezbędne dla użytkowników. W chmurach PaaS dostarcza się między innymi środowisko pracy dla programistów czy grafików komputerowych. Mogą oni uruchamiać w chmurze tworzone przez siebie narzędzia. Płaci się przy tym za wykorzystanie zasobów.

Model IaaS

Ostatnim modelem popularnym w obrębie świadczenia usług cloud computingu jest IaaS, czyli Infrastructure as a Service, infrastruktura jako usługa. Jest on przeznaczony dla klientów o dużych potrzebach w zakresie dostępu do narzędzi, funkcji i oprogramowania. Korzystając z chmury IaaS użytkownik uzyskuje dostęp do wybranych funkcji, oprogramowania i zwirtualizowanego sprzętu, na którym istnieje możliwość instalacji własnych, wybranych dowolnie narzędzi. W modelu IaaS klient decyduje o tym, jak wiele zasobów, tj. przestrzeni dyskowej, transferu czy mocy obliczeniowej, chce wykupić. Jeśli w toku użytkowania chmury IaaS okaże się, że potrzeby rosną w tym zakresie, chmurę można stosunkowo łatwo skalować. IaaS stanowi świetną alternatywę dla serwerów dedykowanych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top