Modele chmury obliczeniowej

Usługi cloud computingu świadczone są w ramach różnego rodzaju chmur obliczeniowych. Warto poznać te najbardziej popularne, które wykorzystywane są na co dzień przez klientów prywatnych i firmowych. Czym różnią się one od siebie?

We wspólpracy ze Snipcloud, polską firmą oferującą usługi w chmurze obliczeniowej przygotowaliśmy dla Was zestawienie modeli rozliczeniowych oferowanych w ramach usług cloud computing.

Model SaaS

cloudDo najpopularniejszych modeli chmur obliczeniowych zalicza się chmury SaaS. Skrót ten powstał od angielskiego wyrażenia Software as a Service, które oznacza udostępnianie oprogramowania jako usługi w chmurze. W tym modelu dostarczane są końcowym użytkownikom wszelkiego rodzaju programy, w tym księgowe, graficzne, edytorskie itp. W modelu SaaS klient otrzymuje od usługodawcy narzędzia do dowolnego, swobodnego wykorzystywania w posiadanym przez siebie systemie operacyjnym. Nie musi on wykupywać licencji na oprogramowanie, ani instalować poszczególnych programów na własnym komputerze. Nie musi też pamiętać o aktualizacjach oprogramowania i ponosić z tego tytułu określonych kosztów. Klient płaci jedynie regularne opłaty w ramach subskrypcji usługi cloud computingu SaaS.

Infrastruktura cloud computingu zapewnia bezpieczeństwo danych oraz bezawaryjne, ciągłe funkcjonowanie usługi. Klient ma dostęp do oprogramowania w modelu SaaS dosłownie wszędzie, gdzie może skorzystać z komputera i sieci internetowej. Nie musi martwić się o żadne zagadnienia techniczne, tylko korzystać z funkcjonalności wybranego programu. Oprogramowanie fizycznie zainstalowane jest na serwerach dostawcy, a użytkownik otrzymuje interfejs do wprowadzania danych.

Model PaaS

Skrót PaaS oznacza „Platform as a Service” i tym razem klient otrzymuje w chmurze do dyspozycji platformę jako usługę. Usługodawca oddaje do jego dyspozycji kompletne wirtualne środowisko pracy. Można na nim instalować dowolne programy i aplikacje niezbędne dla użytkowników. W chmurach PaaS dostarcza się między innymi środowisko pracy dla programistów czy grafików komputerowych. Mogą oni uruchamiać w chmurze tworzone przez siebie narzędzia. Płaci się przy tym za wykorzystanie zasobów.

Model IaaS

Ostatnim modelem popularnym w obrębie świadczenia usług cloud computingu jest IaaS, czyli Infrastructure as a Service, infrastruktura jako usługa. Jest on przeznaczony dla klientów o dużych potrzebach w zakresie dostępu do narzędzi, funkcji i oprogramowania. Korzystając z chmury IaaS użytkownik uzyskuje dostęp do wybranych funkcji, oprogramowania i zwirtualizowanego sprzętu, na którym istnieje możliwość instalacji własnych, wybranych dowolnie narzędzi. W modelu IaaS klient decyduje o tym, jak wiele zasobów, tj. przestrzeni dyskowej, transferu czy mocy obliczeniowej, chce wykupić. Jeśli w toku użytkowania chmury IaaS okaże się, że potrzeby rosną w tym zakresie, chmurę można stosunkowo łatwo skalować. IaaS stanowi świetną alternatywę dla serwerów dedykowanych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry