Nowe ułatwienia dla kierowców

Handel używanymi samochodami jest w naszym kraju bardzo popularny. Kupując pojazd „z drugiej ręki”, warto sprawdzić jego przeszłość. Teraz każdy może sprawdzić historię pojazdu w rejestrze online Centralnej Ewidencji Pojazdu (CEP). Dowiedz się o tej i innych nowych usługach dla kierowców uruchomionych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Nowe ułatwienia dla kierowców 1

Dlaczego warto sprawdzić historię kupowanego pojazdu?

Zakup auta, nawet tego używanego, to zwykle dość duży koszt. Nie warto więc ryzykować, kupując pojazd o nieznanej przeszłości. Na pierwszy rzut oka zwykle ciężko ocenić, czy samochód brał udział w wypadku, a w sprawie jego danych czy też aktualności badań technicznych do niedawna trzeba było wierzyć sprzedawcy na słowo. Centralna Ewidencja Pojazdów umożliwia dostęp do wielu ważnych danych, pozwalając m.in. sprawdzić, czy samochód nie pochodzi z kradzieży. Zakup takiego auta mógłby się wiązać z poważnymi konsekwencjami dla nabywcy, dlatego jest to niezwykle przydatne rozwiązanie! Usługa dostępna jest od 2018 roku i w zasadzie od samego początku cieszy się ogromną popularnością.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Dzisiaj historia pojazdu jest dostępna dla każdego, kto zna jego numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Ich podanie na rządowej stronie – www.historiapojazdu.gov.pl – wystarczy, by sprawdzić, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży, a także uzyskać informacje na temat roku jego produkcji, polisy OC, badań technicznych i ostatniego zarejestrowanego stanu licznika. Co więcej, na specjalnej „osi czasu” można prześledzić całą historię auta, włącznie z jego kolejnymi właścicielami oraz datami badań technicznych.

Posiadacze Profilu Zaufanego (który można łatwo i szybko założyć przez Internet) mają jeszcze więcej możliwości. Mogą sprawdzić także historię pojazdu, który nie był jeszcze rejestrowany w Polsce. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

  • Kradzież,
  • Złomowanie,
  • Powypadkowy,
  • Uszkodzony,
  • „Przekręcony” licznik,
  • Niedopuszczony do ruchu,
  • Służył jako taxi.

Sprawdź swoje punkty karne

Nie tylko kierowcy, którzy rozważają zakup auta używanego, mogą cieszyć się nowymi udogodnieniami przygotowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji. Od października 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Natomiast już w 2017 roku uruchomiono możliwość sprawdzenia punktów karnych online. W tym celu konieczny będzie Profil Zaufany. Wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, w sekcję „Kierowcy i pojazdy”, kliknąć „Sprawdź swoje punkty karne”. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. Następnie informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu. Będzie ona zawierała:

  • liczbę punktów karnych,
  • datę ich przyznania,
  • powód ich przyznania.

Dzięki temu każdy kierowca może mieć łatwy dostęp do ważnych dla siebie informacji. Wystarczy Profil Zaufany, który można otrzymać od ręki – również online – i który przyda się również do łatwiejszego załatwiania wielu spraw urzędowych.

Nowe ułatwienia dla kierowców 2

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry