OC coraz tańsze – kolejny kwartał ze spadkiem cen!

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł kolejny spadek cen OC. Z danych rankomat.pl wynika, że niższe składki płacą obecnie wszyscy kierowcy. Kogo dotyczą największe obniżki?

OC coraz tańsze – kolejny kwartał ze spadkiem cen! 1

W I kwartale 2019 r. średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia wyniosła 692 zł i była niższa  w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego o 6,2%.

  • Od 2016 roku obserwowaliśmy podwyżki cen obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów. Dopiero 2018 r. przyniósł oczekiwaną stabilizację. W bieżącym roku możemy już mówić o wyraźnych obniżkach. Dotyczą one wszystkich grup kierowców – mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Im młodszy kierowca, tym większa składka

Z raportu cen OC porównywarki rankomat.pl wynika, że grupa osób, która najbardziej zyskała na obniżkach, to młodzi kierowcy w wieku 18-25 lat. Spadek średnich cen OC w stosunku do I kwartału zeszłego roku wyniósł w ich przypadku 13,5% (z 1936 zł na 1674 zł). Niestety, pomimo tak znacznej obniżki, młodzi kierowcy wciąż płacili najwięcej za OC, w porównaniu do pozostałych grup wiekowych.

Najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali najstarsi właściciele pojazdów, powyżej 55 roku życia, bo średnio 588 zł, tj. aż o 65%mniej niż przedstawiciele najmłodszej grupy wiekowej. Kierowcy z pozostałych grup płacili średnio za polisy OC:

  • osoby w wieku 26-35 lat: 725 zł,
  • 36-45 lat: 599 zł,
  • 46-55 lat: 605 zł.

Gdzie najtańsze OC?

Na wysokość składki OC wpływa nie tylko wiek kierowcy, ale również jego miejsce zamieszkania. Podczas oceny ryzyka ubezpieczeniowego znaczenie może mieć np. ukształtowanie terenu, gęstość zaludnienia czy natężenie ruchu drogowego w danej miejscowości. Zazwyczaj, im większe miasto, tym jego mieszkańcy otrzymują droższe oferty OC. W I kwartale 2019 r. najdroższe polisy kupowali właściciele pojazdów zarejestrowanych we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie.

OC coraz tańsze – kolejny kwartał ze spadkiem cen! 2

Eksperci internetowej porównywarki OC i AC rankomat.pl przeanalizowali także różnice w wysokości średnich składek OC dla mieszkańców poszczególnych województw.

Na początku 2019 r. najdroższe polisy kupowali kierowcy z woj. pomorskiego (788 zł), dolnośląskiego (772 zł) i mazowieckiego (757 zł). Najtańszymi ofertami OC cieszyli się natomiast mieszkańcy województwa podkarpackiego (565 zł), opolskiego (598 zł) i świętokrzyskiego (600 zł).

We wszystkich województwach zanotowano spadek cen w stosunku do roku ubiegłego (od -4,3% w podlaskim do -7,8% w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim).

Małżonkowie płacą mniej

Podczas kalkulacji składki znaczenie może mieć nawet stan cywilny właściciela samochodu. Z raportu RanKING rankomat.pl wynika, że w I kwartale 2019 r. najmniej na ubezpieczenie OC wydawały osoby pozostające w związkach małżeńskich (613 zł). Kawalerowie i panny płacili w tym samym czasie za obowiązkowe ubezpieczenie 59% więcej (974 zł). Jednak to właśnie tej grupy dotyczyła największa obniżka średniej składki (- 10,6%), w porównaniu do I kwartału 2018 r.

Zniżki na dziecko

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pytają także o liczbę dzieci. Okazuje się, że rodzice dwóch i więcej dzieci mogą liczyć na największe obniżki z tego tytułu. Średnia składka OC w I kwartale br. wyniosła dla nich 614 zł i była niższa od ofert przedstawianych osobom bezdzietnym o ok. 23%.

BMW najdroższe

W I kwartale 2019 r. najtańsze oferty OC otrzymywali właściciele samochodów marki Skoda (średnio 620 zł), natomiast najdroższe – posiadacze BMW (920 zł). Podwyższone ceny OC dla tej marki mogły wynikać m.in z zazwyczaj wysokiej pojemności silnika takich pojazdów. W I kwartale 2019 r. za OC aut z silnikami ponad 3 l kierowcy płacili aż o 83% więcej niż za ubezpieczenie samochodu z silnikiem do 1 l.

Rodzaj paliwa to kolejny element analizy ryzyka. Z danych rankomat.pl wynika, że najtańsze polisy opłacają kierowcy pojazdów elektrycznych (średnia składka w I kwartale tego roku to 527 zł), natomiast najdroższe – właściciele aut zasilanych benzyną i gazem (741 zł).

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za OC? Porównaj oferty

Zauważ, że ceny OC przedstawione w raporcie są uśrednione. W związku z tym, nie można założyć, że każdy kierowca z wybranej grupy zapłaci identyczną składkę. Na cenę OC wpływa szereg czynników i każdy z nich może być w inny sposób oceniany przez ubezpieczyciela. Aby przekonać się, ile wyniesie składka OC dla konkretnego kierowcy, najlepiej porównać oferty jak największej grupy ubezpieczycieli w tym kalkulatorze OC AC Rankomatu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top