Od czego zależy cena skupu złota?

Chcesz sprzedać złotą biżuterię lub monety bulionowe? Skup złota prowadzą nie tylko lombardy, ale również firmy specjalizujące się w handlu kruszcami. Przed sfinalizowaniem transakcji, dowiedz się, od czego zależy cena skupu złota, aby uzyskać najkorzystniejszą dla siebie propozycję.

Od czego zależy cena skupu złota? 1

Cena skupu złota – co na nią wpływa?

Zarówno osoby zainteresowane sprzedażą złotych kosztowności, jak i potencjalni inwestorzy chcący ulokować kapitał w metale szlachetne powinni wiedzieć, od czego zależy cena skupu złota. Czynników kształtujących ceny złota jest wiele. W przypadku skupu złota są to:

  • wartość złota na światowej giełdzie. Gdy mowa o złocie, liczy się cena ustalona na giełdzie o najsilniejszej pozycji, czyli londyńskiej. Cena złota jest ustalana na podstawie tzw. fixingu (sesja ranna i popołudniowa). Firma Artar, która prowadzi skup złota w Warszawie, zamieszcza aktualne ceny na swojej stronie internetowej – https://www.artar.com.pl/;
  • kurs dolara amerykańskiego. Korelacja między kursem dolara amerykańskiego a ceną złota jest następująca: im niższy jest kurs dolara, tym wyższa jest cena złota (ma to związek z wyrażaniem ceny złota właśnie w dolarach amerykańskich);
  • marża firmy dealerskiej. Najczęściej marża firm prowadzących skup złota zamyka się w przedziale od 5 do 10 proc. wartości „spot”. Im mniejsza będzie marża nabywcy złota, tym korzystniejszą cenę uzyska sprzedawca.

Im więcej sprzedajesz, tym lepszą cenę uzyskasz

Cena skupu złota zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, które zostały opisane wyżej, ale również od ilości i rodzaju kruszcu, jaką chce zbyć klient. Wspomniana firma Artar prowadzi skup złota od osób fizycznych oraz podmiotów handlujących metalami szlachetnymi, w tym lombardów i zakładów jubilerskich. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie, stosuje ona trzy pułapy cenowe:

  • do 50 g,
  • od 50 do 200 g,
  • powyżej 200 g.

Im więcej złota klient sprzedaje, na tym korzystniejszą cenę może liczyć. Jednocześnie cena skupu złota jest też uzależniona od rodzaju złota – inaczej są wyceniane złote sztabki, złoto monetarne, złoto luzem (o różnych próbach, np. 585, 500 czy 418) i złoto granulat.

A może inwestycja w złoto?

Sprzedaż złotej biżuterii nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem – warto przeanalizować również alternatywne rozwiązania, np. zamianę posiadanej biżuterii na sztabkę złota. W ostatnich latach oprocentowanie lokat bankowych jest mało atrakcyjne, a inwestorzy szukają innych sposobów inwestowania. Z tego względu złoto drożeje. Zamiana złotej biżuterii na złotą sztabkę inwestycyjną w perspektywie czasu może przynieść zysk.

Powyższe rozwiązanie proponuje firma Artar, która prowadzi skup złota w Warszawie. Klienci posiadający 57,5 g złomu próby 585 mogą go zamienić na nieużywaną sztabkę o wadze 31,1 g wykonaną ze złota o próbie 999,9. Szczegóły oferty znajdują się na firmowej stronie internetowej – https://www.artar.com.pl/skup-zlota.

Na podanej wyżej stronie znajdują się też aktualne ceny skupu różnych metali szlachetnych, w tym złota.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry