Outsourcing księgowości: kto może go potrzebować i jak znaleźć odpowiednie biuro księgowe?

Outsourcing księgowości to rozwiązanie, które zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników, co wynika przede wszystkim z jego zalet. Czym dokładnie jest outsourcing księgowości i kto może go potrzebować? Jak znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Outsourcing księgowości: kto może go potrzebować i jak znaleźć odpowiednie biuro księgowe? 1

Czym jest outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości to usługa świadczona przez biura rachunkowe, które przejmują odpowiedzialność za obsługę księgową przedsiębiorstwa. Co więcej, firma która powierza księgowość podmiotowi zewnętrznemu może zdecydować, czy zleci całość obsługi księgowej, czy jedynie jej konkretny fragment, co pozwala dostosować ofertę do potrzeb oraz zoptymalizować koszty. Warto również podkreślić, że w ramach outsourcingu świadczone są usługi różnego typu, do których zalicza się zarówno prowadzenie bieżącej księgowości, czy obsługa kadr i płac, jak i sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych.

Zalety outsourcingu księgowości

Jak wspomniano we wstępie popularność outsourcingu księgowości wynika przede wszystkim z zalet tego rozwiązania. Zalicza się do nich przede wszystkim redukcję firmowych kosztów, co wynika z faktu, że przedsiębiorstwo decydujące się na outsourcing nie musi utrzymywać własnego działu księgowości, czy zatrudniać samodzielnego księgowego. Skorzystanie z usług zewnętrznych jest z reguły znacznie tańsze. Co więcej, decydując się na outsourcing firma zyskuje dostęp do najlepszych specjalistów na rynku, którzy na bieżąco śledzą zmiany w przepisach. O tym, jak jest to ważne świadczy obecne zamieszanie związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jako zaletę outsourcingu z pewnością można traktować również fakt, że korzystając z usług doświadczonych księgowych obsługujących również inne podmioty można liczyć na zaproponowanie rozwiązań, które pozwolą rozwinąć biznes, czy zoptymalizować procesy.

Kto może potrzebować outsourcingu księgowości?

Outsourcing księgowości to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu różnych przypadkach. Jak już wspomniano polecane jest przedsiębiorcom, którzy pragną ograniczyć swoje koszty oraz korzystać z usług na najwyższym poziomie. Zlecenie usług księgowych na zewnątrz sprawdzi się również w przypadku przedsiębiorców, którzy do tej pory samodzielnie prowadzili księgowość, jednak z różnych względów nie są w stanie tego kontynuować. Outsourcing uwolni ich czas, który będą mogli spożytkować na to, co umieją najlepiej, czyli rozwój biznesu. Sytuacją, w której warto również rozważyć outsourcing księgowości jest konieczność sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że księgowi pracujący w firmie z reguły nie mają w tym doświadczenia oraz są zawaleni bieżącymi obowiązkami. W związku z tym sporządzenie sprawozdania warto zlecić do zewnętrznego biura księgowego, które opracowuje setki tego typu dokumentów rocznie. Z pewnością będzie to gwarancja rzetelności oraz prawidłowego sporządzenia zestawień.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Decydując się na outsourcing księgowości należy dokonać odpowiedniego wyboru biura rachunkowego, z którym podejmiemy współpracę. Przede wszystkim należy kierować się oferowaną jakością, a także opiniami dotychczasowych klientów. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na podmiot, który funkcjonuje od dawna i ma ugruntowaną pozycję na rynku. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko upadku biura, czy zamknięcia działalności, co z pewnością postawiłoby firmę w niekomfortowej sytuacji. Pozycja na rynku oraz wiarygodność jest również potwierdzeniem bezpieczeństwa współpracy, co jest bardzo ważne, ponieważ biuro uzyskuje dostęp do ważnych dokumentów i poufnych informacji. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim elastyczność oferty oraz model współpracy, który może przyjąć formę zdalną, czy opierać się na osobistych spotkaniach. Ważna może okazać się również znajomość specyfiki branży, w której działa firma, ponieważ pozwala to zastosować rozwiązania dedykowane wyłącznie dla niej, np. ulga IP Box dla programistów.

Na zakończenie warto podkreślić, że outsourcing księgowości jest rozwiązaniem, które przynosi firmie wielopoziomowe korzyści. Skorzystanie z niego pozwala więc rozwinąć biznes oraz uzyskać przewagę nad konkurencją.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top