Prezent dla pracownika – jak motywować dobrego pracobiorcę?

Współczesne trendy na rynku pracy wskazują między innymi na dużą rotacyjność i częste zmienianie miejsca zatrudnienia. Dzieje się tak z wielu powodów, jednak najczęstszą przyczyną jest brak satysfakcji i motywacji pracownika. Premia finansowa nie zawsze jest w stanie dać tyle zadowolenia, co okazjonalnie wręczony upominek od pracodawcy. O jakich upominkach mowa? Jak skutecznie motywować dobrego pracownika, by ten na długo pozostał w naszej firmie?

Prezent dla pracownika - jak motywować dobrego pracobiorcę? 1

Znaj pracowników i doceniaj ich zasługi

Każdy zatrudniony ma swój indywidualny, unikalny charakter i umiejętności. Jedni świetnie czują się, gdy w spokoju pracują nad powtarzającymi się czynnościami, inni z kolei potrzebują dynamiki i nowych wyzwań. Ważne jest, by znać swoich pracowników i wiedzieć, jakie mają oczekiwania, potrzeby oraz co ich motywuje. Osobom oczekującym dynamicznych i wymagających zadań nie powierzymy powtarzalnych czynności – nie będą bowiem usatysfakcjonowani tym faktem, a ich motywacja spadnie. Znajomość pracowników i dostosowanie pracy do ich predyspozycji to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest także sprawiedliwe i skrupulatne rozliczanie ich za wykonanie zadań. Największym błędem menedżerów jest brak udzielania pochwał połączony z częstą krytyką za najdrobniejsze przewinienia. Taka sytuacja sprawia, że pracownik tylko będzie szukać lepszej oferty pracy lub innego pretekstu do odejścia. Dobry menedżer będzie doceniać pracowników za ich indywidualny wkład w projekt niezależnie od tego, czy uda się zrealizować 120% planu, czy tylko 75%. Podziękowania za konkretne działania sprawią, że pracownicy poczują się docenieni. Szczególnie aktywnym i kluczowym podwładnym warto podziękować drobnym upominkiem. 

Jaki prezent dla pracownika podziała motywująco?

Wręczając prezenty dla pracowników, postaw na rzeczy niematerialne, których wartości nie da się wycenić. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której ktoś poczuje się pokrzywdzony ze względu na cenę upominku. Ponadto prezent w postaci przeżyć zostanie na zawsze w pamięci pracownika w postaci pozytywnych emocji. Te mogą być okraszone nutką adrenaliny: skok na bungee, lot motolotnią czy jazda sportowym autem na torze wyścigowym to fantastyczna odskocznia od codzienności. Z drugiej strony można także wysłać pracownika na odprężający masaż, relaksujące zabiegi wellness czy dzień odpoczynku w SPA. Równie dobrze będzie wyglądać voucher na kolację w ekskluzywnej restauracji z kuchnią włoską, japońską, indyjską lub europejską. Gastronomię w nieco innej, równie ciekawej odsłonie zaprezentują warsztaty sommelierskie, degustacja whisky, a nawet specjalny kurs piwowarstwa. Miłośnikom motoryzacji z kolei możemy zaproponować przejazd sportowym autem, takim jak McLaren, Ferrari czy Lamborghini. Paniom interesującym się modą można podarować voucher kwotowy na zaprojektowanie własnej torebki lub spersonalizowany T-shirt.

Upominki i aktywności integracyjne dla zespołów

Dobre wyniki danego działu praktycznie nigdy nie są owocem pracy tylko jednej osoby. Za wybitnym sukcesem, pomyślną finalizacją rozmów czy pozyskaniem strategicznego klienta stoi zwykle całe grono pracowników. Warto o tym pamiętać, przygotowując upominki jako formę podziękowania za ogromne nakłady pracy. Doskonałym pomysłem będzie forma wspólnej aktywności o charakterze integracyjnym, okraszonym nutką grywalizacji. Przykład? Wyjście na gokarty, podczas których cały zespół sprawdzi swoje umiejętności na torze. Dodatkową formą rozrywki będzie zdrowe współzawodnictwo podczas wyścigu o symboliczny puchar. Inną aktywną formą zespołowej aktywności jest paintball oraz jego bezbolesna wersja – laser tag. Ciekawym pomysłem będzie także grupowe wyjście do parku trampolin – odrobina szaleństwa i wspomnienie młodości z pewnością wywoła uśmiech na twarzy uczestników. Jeśli chcemy zorganizować nieco spokojniejsze wyjście, warto zaproponować wspólny grill lub ognisko połączony ze spływem kajakowym lub pontonowym dla chętnych. 

Taki dzień rozrywki z pewnością zjednoczy zespół, a jednocześnie wynagrodzi ich trud pracy pod postacią dnia wolnego. Trafiona nagroda zaprocentuje także w przyszłości – dzięki wizji powtórki takiego dnia pracownicy będą mieli podniesioną motywację i zwiększone ambicje.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry