Przenośniki rolkowe dziś i jutro

Automatyzacja operacji to dziś integralna część wielu systemów przemysłowych. Trend ten dosięga również logistykę magazynową. Przedsiębiorstwa kładą coraz większy nacisk na szybki, ekonomiczny oraz bezpieczny transport produktów. Konkurencja wymusza na wielu firmach konieczność zmniejszenia wydatków operacyjnych. Jednocześnie wymagania konsumentów stale rosną. Przenośniki rolkowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań pozwalających automatyzować wybrane procesy magazynowe.

Przenośniki rolkowe dziś i jutro 1

Bogate zastosowanie przenośników

Wśród typowych systemów przenośnikowych stosowanych w halach magazynowych i centrach dystrybucyjnych wyróżniamy między innymi taśmowe, paletowe, podwieszane oraz przenośniki rolkowe. Rozwiązania tego typu są szczególnie popularne w przemyśle motoryzacyjnym, wśród producentów i dystrybutorów napojów i żywności oraz wśród firm rozwijających swoją działalność za pomocą internetowego kanału sprzedaży. Sprawdzają się idealnie tam, gdzie przestrzeń transportowa jest mocno ograniczona, a warunki na rynku pracy utrudniają pozyskanie wykwalifikowanej kadry pracowników. Szacuje się, że przenośniki rolkowe oraz taśmowe stanowią około 60 procent udziału w rynku wszystkich typów przenośników. Jednocześnie według prognoz ta tendencja może się w najbliższych latach jeszcze bardziej zarysować. Przenośniki rolkowe są nieco bardziej popularne w operacjach magazynowych. Z kolei z przenośnikami taśmowymi ma do czynienia częściej finalny konsument, spotykając je m.in. na lotniskach czy też w sklepach wielkopowierzchniowych.

Transport towarów na rolkach

Wyobraźmy sobie sytuację. Jesteś w centrum handlowym, w którym zazwyczaj robisz zakupy, stoisz w bardzo długiej kolejce, zbliżasz się do kasy, za chwile zaczniesz wykładać wybrane artykuły na taśmę, nagle… okazuje się, że nie ma taśmy. Czy jest to komfortowa okoliczność? Podobnie jak w sklepie detalicznym przenośnik taśmowy, tak przenośnik rolkowy w magazynie pozwala usprawnić przepływ towarów. W tym przypadku ciężkie palety transportowane są na specjalnie skonstruowanych rolkach. Możliwe jest zatrzymanie i regulacja systemu z bardzo dużą dokładnością. Rolki są odporne na trudne warunki eksploatacyjne – w wielu centrach dystrybucyjnych branży motoryzacyjnej przenoszą bardzo ciężkie metalowe kosze.

W którą stronę idzie rynek przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe napędzane zyskują coraz większą popularność. Jednocześnie nie jest to technologia nowa i jak większość tego typu rozwiązań podlega ciągłej ewolucji. Najwięksi gracze z branży produkcyjnej w celu lepszego konkurowania muszą koncentrować się na poprawie jakości i wydajności, jednocześnie zapewniając ciągłość procesu oraz ograniczając do minimum koszty operacyjne. Mimo relatywnie dużego progu wejścia, coraz więcej firm inwestuje w automatyzację. Szacuje się, że rynek przenośników rolkowych będzie się ciągle rozwijał. Jednocześnie wkraczając w nowe obszary pozwalające na jeszcze większe oszczędności, np. energetyczne.

Przenośniki rolkowe w logistyce 4.0.

Przenośniki rolkowe jako odpowiednik krwiobiegu w ramach organizmu jakim w tym przypadku jest magazyn, mogą i powinny dostarczać niezbędnych danych umożliwiających zachowanie najwyższej wydajności procesu. Internet rzeczy staje się dziś standardem. Dziś możemy sterować zdalnie wyposażeniem swojego domu, a robiąc zakupy podejrzeć co aktualnie mamy w lodówce. Również w przemyśle i logistyce podobnego typu rozwiązania powinny w krótki czasie się upowszechnić. Inteligentne przenośniki rolkowe będą zbierały informacje na temat swojego stanu technicznego czy też niewłaściwej eksploatacji. Zintegrowane z systemami informatycznymi będą pozwalały podejmować decyzje strategiczne jeszcze pewniej i szybciej. Żyjemy w dobie bardzo szybkiego upowszechniania się nowych technologii. Zjawisko to na pewno nie ominie logistyki magazynowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top