Przyszłość rynku nieruchomości wakacyjnych

Rynek nieruchomości wakacyjnych w ostatnich latach cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Szczególną popularnością cieszy się w szczególności system „condo” w ramach, którego inwestor nabywa apartament, w funkcjonującym obiekcie hotelowym.

Przyszłość rynku nieruchomości wakacyjnych 1

Na polskim rynku funkcjonują dwie podstawowe ścieżki inwestowania w segmencie nieruchomości wakacyjnych. W pierwszym przypadku inwestor angażuje własne środki, decydując się na samodzielny zakup nieruchomości np. apartamentu, zlokalizowanego w kurorcie turystycznym. W kolejnym kroku, oferuje możliwość wynajmowania apartamentu, zarządza nim, reguluje koszty utrzymania, dba o jego bezpieczeństwo etc.

W przypadku zakupu apartamentu w systemie „condo” inwestor nabywa najczęściej lokal usytuowany stricte w obiekcie hotelowym. Zarządzaniem nieruchomością, reklamowaniem i tworzeniem oferty, obsługą gości zajmuje się zwykle specjalnie dedykowana do tej roli firma – operator. Tego typu rozwiązanie jest często bardzo wygodne dla osób, które nie posiadają doświadczenia i wiedzy z branży hotelarskiej i turystycznej, a jednocześnie chciałyby zainwestować na tym rynku.

Bardzo często zdarza się, iż deweloperzy oferujący sprzedaż apartamentów w systemie „condo” decydują się wręcz na gwarantowanie przyszłym nabywcom stałej stopy zwrotu przez określony okres czasu – zwykle około 5 lat. Wysokość oferowanych, gwarantowanych stóp zwrotu wynosi zazwyczaj od 5 do 8 proc. Po upłynięciu okresu promocji, stopa zwrotu jest ponownie uzależniona od faktycznych osiągów finansowych obiektu, obłożenia i popytu ze strony klientów. W przypadku wielu nowobudowanych inwestycji stopy zwrotu oscylują jednak w granicach 6-7 proc. rocznie. Co istotne, właściciel danej nieruchomości wakacyjnej może z niej korzystać również do własnych celów.

Dodatkowym walorem związanym z zakupem nieruchomości wakacyjnej jest możliwość zarabiania na jej dalszym wzroście wartości. Warto jednak zauważyć, że ze względu na wysoki koszt inwestycji obrót tego typu nieruchomościami jest realizowany przez ograniczoną grupę najzamożniejszych klientów. Oznacza to, że upłynnienie podobnej nieruchomości może rozłożyć się w pewnym okresie czasu. Zakup nieruchomości wakacyjnej może jednak stanowić interesujący dla wielu inwestorów sposób dywersyfikowania własnego portfela finansowego. Analizując rachunek ekonomiczny, zakup nieruchomości wakacyjnej często wygląda znacznie bardziej opłacalnie, w porównaniu do zakupu lokalu usytuowanego w centrum dużego miasta.

Sprawdź ofertę mieszkań w Krakowie

Podaż nieruchomości wakacyjnych jest realizowana zarówno nad Bałtykiem jak i w górach. Nowe inwestycje oferujące sprzedaż nieruchomości wakacyjnych powstają na całej długości polskiego wybrzeża. Najdroższe inwestycje odnotowywane są w rejonach półwyspu Helskiego. Wpływa na to przede wszystkim unikatowy charakter lokalizacji oraz prestiż, którym ten obszar cechuje się od wielu lat.

Sporym zainteresowaniem cieszą się również inwestycje położone na obszarach górskich. Warto zauważyć, że w przypadku górskich kurortów sezon turystyczny trwa przez większość roku. Podaż inwestycji o przedmiotowym charakterze jest w obszarze górskim stosunkowo rozproszony. Do niedawna głównym celem inwestorów było Zakopane.

W ostatnim czasie, realizowanych jest coraz więcej inwestycji w pozostałych miejscowościach górskich (Wisła, Szczyrk, Karpacz, Krynica-Zdrój). Związane jest to ze wzrostem popularności tych terenów, które podnoszą swoją atrakcyjność przez nowe inwestycje, przyciągając tym samym coraz więcej turystów. Ten trend z pewnością będzie się przekładał na dalszy wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości wakacyjnych.

Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem jest kupno mieszkania pod wynajem. Przychody z wynajmu są większe niż z lokaty i rachunków oszczędnościowych w bankach. Tu jednak warto pamiętać, iż prócz kosztu zakupu inwestor musi przeznaczyć odpowiednią kwotę na wykończenie lub remont mieszkania. Na barkach przedsiębiorcy spoczywa również pozyskanie wynajmującego oraz stała opieka nad mieszkaniem.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top