Reduktor ciśnienia powietrza – jakie zasady bezpieczeństwa trzeba wprowadzić?

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie. Doskonałym tego przykładem jest reduktor ciśnienia powietrza. Często nie przykłada się do tego urządzenia dużej wagi, a jednak pełni bardzo ważną rolę. Warto dowiedzieć się na jego temat więcej i poznać zasady bezpieczeństwa użytkowania.

Reduktor ciśnienia powietrza - jakie zasady bezpieczeństwa trzeba wprowadzić? 1

Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania w układach pneumatycznych

Wielu z was zapewne słyszało na temat układów pneumatycznych. W końcu wykorzystywane są one powszechnie i to na szeroką skalę. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że za ich prawidłową pracę odpowiada wiele czynników. Oczywiście jednym z nich jest sprężone powietrze, które powinno być najwyższej klasy czystości, najlepiej piątej. Ale to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę. Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście reduktor ciśnienia powietrza. W tym przypadku należy wybierać najbardziej trwałe i niezawodne urządzenia, które rzeczywiście zapewnią efektywność pracy. Powinny być wykonane z mocnych i niezawodnych materiałów, ale też dobrane pod kątem samej instalacji. Kolejnym ważnym elementem jest ciśnienie robocze, w jakim dane urządzenie może pracować. Warto zauważyć jeszcze to, jak działa samo urządzenie. Pobiera ono energię na wejściu i to w takiej ilości, by zapewnić stały poziom, bez względu na zużycie po stronie wyjściowej.

Załącznik:
regulator-1.jpg

Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę występowanie dużych wahań ciśnienia. Aby zrozumieć, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza, należy dokładnie wiedzieć, jak pracuje dany reduktor powietrza. W tym przypadku sprężone powietrze dostaje się do wnętrza urządzenia, ale wcześniej musi pokonać opór ciśnienia. Z kolei sprężone powietrze dostając się z drugiej strony musi pokonać siłę wygenerowaną przez ciśnienie znajdujące się wewnątrz instalacji. Rzeczywiście w ten prosty sposób urządzenie działa tak efektywnie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na samą budowę reduktora ciśnienia. Choć poszczególne regulatory mogą różnić się zaawansowaniem technologicznym, to jednak każdy z nich składa się z takich podstawowych komponentów jak: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, zawór pilotowy, zawór odcinający. Oczywiście nie można zapominać, że na efektywną pracę ma wpływ także wkład filtracyjny, ale też mocne i trwałe uszczelki. Taka budowa reduktora pneumatycznego rzeczywiście wpływa na pracę, ale pamiętajcie przy tym, aby zawsze wybierać urządzenia najwyższej jakości. Tego typu modele znajdziecie w ofercie Pneumatig. Wszystkie spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakości. Każdy reduktor sprężonego powietrza posiada certyfikat potwierdzający ową jakość. Dzięki temu macie pewność, że produkt jest najwyższej jakości, a w razie zużycia podzespołów reduktora ciśnienia sprężonego powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza znalezienie nowych nie będzie w żadnym wypadku trudne. 

Zasady bezpieczeństwa użytkowania regulatora ciśnienia powietrza                      

Wszędzie tam, gdzie występuje wysokie ciśnienie czy też nadciśnienie istnieje duże ryzyko. Dlatego też należy zadbać o bezpieczeństwo w przypadku montażu, demontażu czy konserwacji reduktora ciśnienia powietrza. Tego typu prace wymagają dużej wiedzy z zakresu obiegów pneumatycznych czy elektrycznych. Z tego też powodu należy je powierzyć fachowcom, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie oraz właściwe kwalifikacje. W żadnym przypadku prac konserwatorskich nie można wykonywać w miejscu, gdzie występuje potencjalne ryzyko wybuchu. Należy też wybierać urządzenia wykonane z dobrej jakości komponentów. Dodatkowo nawet w przypadku montażu urządzeń wykorzystujących energię elektryczną może dojść do iskrzenia. Montaż urządzenia jest ważny nie tylko z punktu widzenia funkcjonalności, ale też samego bezpieczeństwa. Pamiętajcie, że duże naprężenie występujące w układach pneumatycznych sprawia, że reduktor ciśnienia powietrza musi być zamontowany w mocnym i solidnym uchwycie. Także przewody muszą być właściwie doprowadzone i odprowadzone. Należy umieścić je na gwintach pojemnika kondensatu. 

Zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza jest niezwykle różnorodne i tak naprawdę trudno znaleźć dziedzinę, gdzie nie jest wykorzystywany. Wyobraźcie sobie, że nawet w rolnictwie stosuje się takie urządzenia. Używa się ich też w budownictwie. Nawet w zaawansowanym technologicznie łaziku wysłanym na Marsa, na pewnym etapie produkcji stosowano reduktor pneumatyczny.  

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top