Rejestracja czasu pracy — co warto wiedzieć?

Każdy pracodawca odpowiada za organizację czasu pracy swoich pracowników. Aby nie mieć żadnych wątpliwości, warto wdrożyć w swojej firmie skuteczne systemy rejestracji czasu pracy. Współcześnie dostępne jest naprawdę wiele interesujących rozwiązań. 

Rejestracja czasu pracy — co warto wiedzieć? 1

Rejestracja czasu pracy — najlepsze możliwości 

Rejestracja czasu pracy może być przeprowadzana na różne sposoby. Jedną z bardziej wygodnych i rzetelnych możliwości jest wykorzystanie w tym celu specjalnej aplikacji. Cały system działa bardzo łatwo, wystarczy, że pracownik zainstaluje na smartfonie specjalną aplikację, która pozwoli mu dokładnie zarejestrować czas, który przepracował. 

Wdrożenie takiej metody ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim pracodawca może w danym momencie upewnić się, kto naprawdę jest w pracy oraz kto, ile przepracował. Jest to bardzo uczciwy system. Pozwala on także dopilnować, czy przerwy w pracy trwają wyznaczony czas oraz czy nikt z pracowników nie spóźnia się nagminnie lub regularnie nie wychodzi za wcześnie. 

Aby mieć pewność, że raporty składane przez pracowników naprawdę są rzetelne i prawdziwe muszę oni potwierdzać zdjęciem konkretne aktywności, a dodatkowy lokalizator GPS pokazuje, gdzie dokładnie znajdowała się daną osobą, gdy zaczynała, kończyła pracę, realizowała poszczególne obowiązki, a także odbywała przerwy. Dzięki temu żadne oszustwo nie będzie miało miejsca. 

Na podstawie ewidencji czasu pracy prowadzonej przez aplikację można bez wysiłku zliczyć wszystkie potrzebne dane dotyczące pracowników, a także uniknąć wszelkich błędów, które mógłby się wkraść przy prowadzeniu ewidencji w tradycyjny sposób. 

System czasu pracy — najważniejsze informacje 

System czasu pracy to nic innego jak sposób organizacji czasu pracowników, podczas którego ma on być do dyspozycji pracodawców, czyli być w gotowości do wykonywania różnych obowiązków zawodowych. 

Pracodawca może być system czasu pracy, który będzie obowiązywał w jego zakładzie. Jest to bardzo ważne zadanie, którego nie można zbagatelizować. Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie pracodawca może wybrać 7 różnych modeli:

  1. podstawowy — najpopularniejszy model, opiera się on na konieczności wykonywania obowiązków 8 godzin na dobę przez 5 dni, w przypadku nadgodzin pracownik ma naliczone dodatkową rekompensatę, 
  2. równoważny — pozwala on przedłużyć czas pracy na ponad 8 godzin jedno dnia, a skrócić go innego, 
  3. zadaniowy — dotyczy on takich stanowisk, w których trudno określić, ile czasu będzie potrzeba, aby wykonać powierzone zadania, 
  4. przerywany — jedyny system, który umożliwia rozpoczynania pracy dwa razy w ciągu doby, 
  5. system w ruchu ciągłym — jest on wprowadzany w takich zakładach pracy, w których działaniu nie może być przerwy przez 24 godziny, 
  6. system skróconego tygodnia — specyficzny system, który może zostać wprowadzony tylko, na wniosek pisemny pracowników, skraca on tygodniowy wymiar pracy, 
  7. system weekendowy — polega na świadczeniu pracy jedynie w piątki, soboty, niedziele, a także święta. Często decydują się na nią studenci. 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top