Rodzaje oraz zastosowanie pomp głębinowych

Pompy głębinowe wykorzystywane są najczęściej do czerpania zimnej i czystej wody pochodzącej z wywierconych ujęć kręgowych, głębinowych, jak i różnego rodzaju zbiorników wolnostojących. Pompy te stosuje się przede wszystkim w studniach głębinowych, w których lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów, a użycie pompy powierzchniowej nie jest możliwe. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach? I jakie są ich rodzaje?

Pompy głębinowe są pompami zanurzeniowymi charakteryzującymi się niewielką średnicą, a ich zadaniem jest pompowanie czystej lub też minimalnie zanieczyszczonej wody. Przez wzgląd na swoją wielostopniową budowę, umożliwiają osiągnięcie dużych ciśnień, dzięki czemu są one często stosowane w dostarczaniu wody w rolnictwie (nawadnianie), wodociągach oraz przemyśle.

Budowa pompy głębinowej

Rodzaje oraz zastosowanie pomp głębinowych 1W pompach głębinowych znajdują się specjalne silniki elektryczne (mokre lub suche) z wybranym przyłączem. Najczęściej spotykane prędkości obrotowe to 2900 RPM lub 1450. Warto również wiedzieć, że wszystkie silniki pompy głębinowej wymagają odpowiedniego chłodzenia oraz właściwej prędkości przepływu cieczy wokół silnika.

Rodzaje pomp głębinowych

Na rynku istnieje kilka rodzajów pomp głębinowych, spośród których wyróżnić można m.in.:
-monoblokowe
-śrubowe
-trójcalowe
-czterocalowe
-sześciocalowe
-sześciocalowe ze stali nierdzewnej
-ośmiocalowe ze stali nierdzewnej
-dwunastocalowe ze stali nierdzewnej

Pompy trójcalowe wykorzystywane są w studniach 75mm, czterocalowe w studniach 110 mm, natomiast sześciocalowe w studniach 160-200 mm. Wszystkie z tych pomp charakteryzują się inną wydajnością wody, inną mocą silnika, jak również inną wysokością podnoszenia. Pompy głębinowe nabyć można niemalże w każdym sklepie hydraulicznym oraz w wielu sklepach internetowych.

Ich cena różni się od siebie w zależności od rodzaju oraz typu urządzenia. Część osób może mieć problem z zakupem odpowiedniej pompy, szczególnie, gdy robi to po raz pierwszy. Wówczas dobrym rozwiązaniem okaże się kontakt z producentem lub też firmą posiadającą w swojej ofercie tego typu urządzenia. Dzięki temu otrzymujemy pewność, że nabyta pompa będzie w 100% spełniała nasze oczekiwania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry