Rola dobrej księgowej w sukcesie start-upu

Start-upy to bardzo charakterystyczny i specyficzny rodzaj przedsiębiorstw. Sprawia to, że ich księgowość może być niezwykle kłopotliwa. Z tego względu nieocenioną pomocą w rozliczeniach tego typu firmy jest dobra księgowa.

Rola dobrej księgowej w sukcesie start-upu 1

Charakterystyka start-upów

Na całym świecie nieustannie przybywa osób, które mają pomysły na innowacyjne usługi i/lub produkty. Duża część z nich decyduje się na założenie start-upu. Start-up to młode, innowacyjne przedsiębiorstwo, którego celem jest stworzenie produktu, pozyskanie finansowania i wejście na nowe rynki umożliwiające rozwój produktu. Firmom tym, zależy również na szybkim osiągnięciu dużego sukcesu przy małym własnym wkładzie finansowym, dlatego bardzo często są one wspierane kapitałem zewnętrznym.

Start-upy najczęściej działają w obszarze branży informatycznej oraz technologicznej, ale takie przedsiębiorstwo można założyć i rozwijać praktycznie w każdej dziedzinie. Start-upy znacznie różnią się od innych firm. To co je wyróżnia to m.in. krótki czas działalności – zwykle do 5 lat, niskie koszty prowadzenia, dążenie do szybkiego wzrostu, działalność obarczona dużym ryzykiem oraz aktywne poszukiwanie skalowalnego i rentownego modelu biznesowego. Nie powinno więc nikogo dziwić, że tak odmienny i specyficzny typ działalności wymaga równie wyjątkowej osoby lub firmy prowadzącej jego księgowość.

Dlaczego dobra księgowa jest ważna w start-upie?

Dobra księgowa lub dobre biuro rachunkowe, czyli takie które ma doświadczenie w prowadzeniu księgowości dla start-upów doskonale zna specyfikę tej wyjątkowej branży i dokładnie wie, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas realizacji usług, to skarb. Dobre biuro rachunkowe pomoże w już na etapie zakładania działalności. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu doradzi przy wyborze odpowiedniej formy prawnej przedsiębiorstwa oraz pomoże przy jej rejestracji. Później, kiedy firma będzie już funkcjonowała dobra księgowa lub dobre biuro rachunkowe, w przypadku takiej chęci właścicieli start-upu, będzie wspierać firmę przy planowaniu rozwoju oraz przy wszelkich sprawach bieżących.

Dobra księgowa kompleksowo zajmie się wszystkimi niezbędnymi czynnościami związanymi z finansami firmy, dzięki czemu właściciele start-upów mogą zająć się rozwijaniem biznesu bez konieczności zamartwiania się sprawami rozliczeniowymi. Dobre biuro rachunkowe, oprócz powyższych wymienionych, oferuje dla start-upów takie usługi jak:

Dobre biuro rachunkowe bez problemu zajmie się i rozliczy również tak charakterystycznymi dla start-upów kwestiami, jak wszelkiego rodzaju dotacje i subwencje.

Warto również zdawać sobie sprawę, że dobra księgowa obsługująca start-up może świadczyć o wiele bardziej wszechstronny zakres usług. Księgowa może łączyć obsługę rachunkowości z obsługą kadr i płac oraz administracji biurowej.

Dobre biuro rachunkowe może wesprzeć start-up w obsłudze kadr w zakresie:

  • przygotowywania umów,
  • zgłaszania pracowników do ZUS,
  • rozliczania i ewidencji czasu pracy pracowników oraz naliczania ich wynagrodzeń,
  • ewidencji nieobecności pracowników oraz urlopów wypoczynkowych.

Jak wybrać księgową do start-upu?

Dobra księgowa dla start-upu to taka, która ma doświadczenie w pracy z tego typu przedsiębiorstwami. Dzięki temu, ma ona wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwalają jej sprawnie pokierować rozliczeniami i finansami firmy, aby były one jak najbardziej korzystne dla danej działalności. Szukając księgowej, warto prosić o portfolio i referencje od byłych klientów. Oprócz tego należy zwracać uwagę na zakres obowiązków. Dobre biuro rachunkowe lub dobra księgowa zapewniają nie tylko podstawowe usługi, ale pełną i kompleksową obsługę kadrowo-płacową. Kolejną rzeczą na którą należy zwracać uwagę to opinie o danym biurze rachunkowym – najłatwiej znaleźć je w sieci.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top