Rośnie rynek luksusowych mebli w Polsce. Rynek dóbr luksusowych i jego potencjał

Zainteresowanie luksusowymi dobrami, w tym meblami, w Polsce stale rośnie. Polacy chętnie otaczają się ekskluzywnymi przedmiotami, upatrując w tym sposobu na podkreślenie wysokiego statusu społecznego, ale też inwestycji na przyszłość.

Luksus ma swoją cenę – ile kosztują luksusowe meble w Polsce

Ceny nie należą do niskich. Jest mało prawdopodobne, by przeciętny Kowalski mógł umeblować mieszkanie meblami sprzedawanymi w sklepie MyHoneyHome.pl. Tu wyraźnie widać różnice, nie tylko cenowe, między meblami luksusowymi a tymi, które oferują popularne sieci meblowe.

Różnica zasadza się nie tylko w ich jakości, ale i wyglądzie. Luksusowe meble produkowane są z myślą o latach, a może nawet pokoleniach. Ich klasyczny wygląd nigdy nie wyjdzie z mody. Tymczasem tanie meble są mocno wpisane w obowiązujące trendy w modzie wnętrzarskiej. Powód jest dość prosty – za kilka lat i tak trzeba będzie je wymienić.

Rośnie rynek luksusowych mebli w Polsce. Rynek dóbr luksusowych i jego potencjał 1

Ceny mebli luksusowych w Polsce są bardzo różne, zaczynają się od kilku tysięcy, kończą nawet na kilkudziesięciu. To wydatek, na który niewielu Polaków może sobie pozwolić, aczkolwiek wyraźnie widać, że z roku na rok rośnie liczba zamożnych mieszkańców naszego kraju. Z tego też powodu rynek dóbr luksusowych stale rośnie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało nastąpić jego załamanie.

Jakie meble zasługują na miano luksusowych

Trwałe, ponadczasowe, klasycznie eleganckie, mocno osadzone w stylu, który od lat nie wychodzi z mody – tak w skrócie można scharakteryzować luksusowe meble. Cechuje je również brak pretensjonalności, banalnych ozdób i krzykliwej kolorystyki. Dobrym przykładem takich mebli są popularne w Polsce meble marki Eichholtz, utrzymane w stylu modern classic, bogato czerpiące ze stylu kolonialnego. Ich piękno zdefiniowane jest zachowaniem proporcji i stonowanej kolorystyki.

Warto dodać, że luksusowe meble produkowane są w większości z litego drewna, co mocno akcentuje ich trwałość. Żywotność takich mebli określa się na kilkaset lat, czego z pewnością nie da się powiedzieć o meblach z płyty.

Rośnie rynek luksusowych mebli w Polsce. Rynek dóbr luksusowych i jego potencjał 2

Jeśli chodzi o rodzaje mebli, które śmiało można nazwać luksusowymi, to rozpiętość jest bardzo duża, począwszy od sof i foteli, poprzez stoliki kawowe, stoły, krzesła, komody, konsole aż do biurek, szaf i kredensów. Dużym powodzeniem cieszą się wszelakie meble obiciowe, tapicerowane welwetem lub welurem.

Polacy chętnie kupują luksusowe meble – to inwestycja, która na pewno się opłaci

Dlaczego Polacy odwrócili się od tanich mebli? Ci, których na to stać, zaczęli stawiać na bardzo wysoką jakość, która gwarantuje trwałość i niezmienność przez lata.

Rośnie rynek luksusowych mebli w Polsce. Rynek dóbr luksusowych i jego potencjał 3

Luksusowe meble to nie tylko wyposażenie domu na wysoki połysk, to inwestycja, która ma prawo zwrócić się w przyszłości. Nie jest tajemnicą, że rynek mebli antycznych przedstawia sobą bardzo dużą wartość. A przecież to nic innego jak meble, które sto i więcej lat temu były nowe, kupione z myślą o codziennym użytkowaniu. Podobnie za kilkadziesiąt lub więcej lat może przedstawiać się sytuacja z luksusowymi meblami, które właśnie schodzą z taśm produkcyjnych. Z powodzeniem mogą służyć kilku pokoleniom lub być inwestycją, która na pewno z czasem nie straci na wartości. Coraz wyraźniej zauważalne jest kupowanie luksusowych mebli i innych dóbr właśnie z myślą o inwestowaniu, nie tylko użytkowaniu.

Rynek luksusowych mebli w Polsce przekroczył 20 mld złotych

Wielkość rynku mebli luksusowych w Polsce najlepiej wyraża się w liczbach. Już pod koniec drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku przekroczył on 20 mld złotych. To niewyobrażalna kwota, która z roku na rok będzie rosła. Niewątpliwie przyczyni się do tego wzrost zamożności Polaków (rośnie liczba osób, których zarobki wynoszą miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych) oraz świadomość konsumencka. Coraz częściej będziemy wybierać dobra luksusowe zgodnie z maksymą: „Nie stać mnie, by kupować tanio”.

W meblach i innych produktach będziemy szukać przede wszystkim jakości i trwałości, nie odżegnując się od zainteresowania ich wyglądem. Jednocześnie meble luksusowe będą sposobem na podkreślenie osiągniętego wysokiego statusu materialnego i przynależności do wąskiej grupy społeczeństwa o najwyższych dochodach.ż

Producenci, importerzy i sprzedawcy luksusowych mebli mogą spać spokojnie. Wszystko wskazuje na to, że wzrostowy trend rynku będzie się utrzymywał w najbliższych dekadach.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry