Rozwód na odległość

Jednym z czynników, który może wpłynąć na rozpad małżeństw, jest długie rozstanie na skutek pracy zagranicą. Mąż pracuje w Anglii, żona zostaje w Polsce (albo odwrotnie). W optymistycznym wariancie wszystko kończy się happy endem, ale są rodziny, które na odległość po prostu się rozpadają. Co z rozwodem? Jak przebiega rozstanie z zagranicy z formalnego punktu widzenia? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wytłumaczymy jak wygląda cała procedura.

Rozwód na odległość 1

Rozwód na odległość

Rozstanie nigdy nie należy do łatwych decyzji i wiąże się z wieloma komplikacjami. Sprawa wydaje się prosta, gdy oboje małżonków mieszka w tym samym państwie – nieco bardziej komplikuje cały proces sytuacja, w której jeden z małżonków mieszka zagranicą  na przykład z uwagi na pracę.

Przyjmijmy taką hipoteteczną sytuację, gdy jeden małżonek znajduje się w Anglii, a drugi mieszka w Polsce. W takiej sytuacji wniosek rozwodowy można złożyć w sądzie na terenie obu państw – to wnioskodawca decyduje, czy woli to zrobić w Polsce, czy w Anglii. Warto podkreślić, że nawet jeżeli sprawa toczy się w polskim sądzie, małżonek zamieszkujący w Anglii może złożyć zeznania w miejscu zamieszkania (np. z uwagi na skomplikowaną sytuację zawodową, która uniemożliwia swobodny przyjazd do ojczyzny). Dodatkowo warto dodać, iż osoby wykazujące niskie dochody mogą skorzystać z obniżenia kosztów sądowych, które w obu krajach są obowiązkowe.

Załącznik:
marriage-divorce.jpg

Co ciekawe, rodzic, który składa wniosek o rozwód w Polsce, a także chce opiekować się dziećmi i uzyskać alimenty, może liczyć na ich większą kwotę, ponieważ rodzime sądy uwzględniają potencjalne możliwości wysokich zarobków w Zjednoczonym Królestwie.

Osoby zamieszkujące Anglię, dla których ośrodek życia znajduje się nad Tamizą, mogą składać tu pozew rozwodowy, nawet jeżeli druga osoba nie mieszka w tym kraju. Rozwód w Anglii czy Walii nie wymaga obecności małżonków podczas prosesu, gdyż jest on orzekany zaocznie. Dzięki czemu para omija czasochłonną procedurę wymagającą osobistego stawiennictwa się na rozprawach, która jest obowiązkowa w Polsce. Przy standardowym procesie rozwodowym warto sięgnąć po pomoc prawnika. W tej sytuacji jesteśmy do Twojej dyspozycji – skontaktuj się z nami w przypadku rozwodu w Anglii lub Walii i uzyskaj fachową pomoc.

Źródło: https://optimalsolicitors.com/pl/rozwod-w-uk

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top