Śniadanie daje moc

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek każdego dnia. Mówi się też, że wszyscy o tym wiedzą. Ale, o ile to pierwsze zdanie jest prawdą, to drugie – wcale nie. Istnieje całkiem spora grupa ludzi, którzy o olbrzymim znaczeniu śniadania dla naszego zdrowia jeszcze nie wie. Któż to taki? Dzieci. I to właśnie z myślą o nich powstał program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc”, w który zaangażowały się setki szkół w całym kraju.

sdm-2O olbrzymiej roli śniadania w żywieniu – zwłaszcza żywieniu dzieci, mówi się od lat. Dzięki temu najważniejszemu posiłkowi dnia, maluchy mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To zdecydowanie najlepszy start w nowy dzień!

Mimo to, wielu rodziców zapomina o tych zasadach. Jak wynika z badań przeprowadzonych w kwietniu 2011 roku przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Danone i Banków Żywności, w aż blisko 40 procentach klas 1-6 polskich szkół podstawowych spotkać można dzieci, które w ogóle nie jedzą drugiego śniadania. Mało tego, prawie ćwierć miliona (czyli aż 220 tys.) uczniów podstawówek odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju. Wychodzą rano z domu bez śniadania, nie zabierają do szkoły drugiego śniadania, nie jedzą codziennie pełnego obiadu. W konsekwencji, aż około 130 tys. kilkulatków w Polsce skarży się z powodu niedożywienia.

Jak zmienić te alarmujące dane? Jednym z rozwiązań z pewnością jest realizowany od ośmiu lat program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc”. Kampania ta angażując nie tylko dzieci, ale też rodziców i nauczycieli, ma na celu pełną edukację dzieci i dorosłych w temacie zdrowego odżywiania. Pomaga zrozumieć jak ważny jest ten pierwszy posiłek i co powinno się każdego ranka znaleźć na dziecięcych talerzykach w rodzinnych domach.

W ramach prowadzonego przez agencję public relations Garden of Words na rzecz Partnerstwa dla Zdrowia, programu, w szkołach w całym kraju, w klasach 0-3 tworzone są Kluby „Śniadanie Daje Moc”. W ich ramach trwa prozdrowotna edukacja i kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych.

Poza tym 8 listopada, jako finał akcji, w wielu polskich szkołach maluchy spożywają wyjątkowe: zdrowe i wspólne śniadanie. Posiłek ten przygotowywany przez rodziców, nauczycieli i same dzieci często jest nagrywany i fotografowany (w ten sposób może wziąć udział w specjalnym konkursie). Ale przede wszystkim, takie wspólne śniadanie jest okazją do świetnej zabawy i ważnej rozmowy na temat żywienia.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top