Sophia – osobisty przewodnik po Internecie dla seniorów

Poruszanie się po Internecie to nie lada wyzwanie dla osób starszych. Naprzeciw tym problemom wyszli twórcy platformy Sophia – portalu dla seniora.

Sophia_logo– Pracuję w branży IT, ale od lat nie umiałem wytłumaczyć moim rodzicom czym się zajmuję. Mimo chęci, poruszanie się po wirtualnym świecie jest dla nich skomplikowane. Stąd pomysł stworzenia Sophii – przyjaznego portalu dla seniora zawierającego wirtualnego, osobistego konsultanta, który poprowadzi za rękę po Internecie. – mówi Łukasz Gąsiorowski, kierownik projektu. Pod adresem www.sophia.pl seniorzy mogą korzystać z wideorozmów, wysyłać maile lub sms do dzieci oraz przechowywać i współdzielić swoje zdjęcia i pliki. Autorzy platformy przyłożyli wielką wagę do stworzenia łatwego i intuicyjnego interfejsu. Przy każdej wykonywanej na portalu czynności może asystować nam Sophia. A jeśli mamy problem zawsze możemy zadać jej pytanie. Konsultant będzie pokazywał jak krok po kroku założyć konto, jak gromadzić zdjęcia na dysku, a potem jak załączać je w e-mailach. Platforma ma być miejscem przyjaznym seniorom, gdzie w zrozumiały dla siebie sposób będą mogli rozwijać swoje umiejętności komputerowe a przede wszystkim nawiązać kontakt z dziećmi czy wnukami.

Oprócz komunikatora, asystenta podpowiadającego jak wykonać zadania oraz konsultanta, który zbada nasze potrzeby i doradzi odpowiednie narzędzie, dostępny jest również moduł kalendarza, w którym użytkownik może zaplanować cały swój dzień. Platforma to nie tylko podstawowy przewodnik po Internecie, ale przede wszystkim pierwsze kroki w świat 3D. Po zalogowaniu na portalu możemy przechadzać się po wirtualnym miasteczku i odwiedzać jego sklepy. Twórcy Sophii w ten sposób chcą przekonać seniorów do e-zakupów. – Naszą ideą było przeniesienie logiki i sposobu zakupów ze świata realnego do wirtualnego – tłumaczy Gąsiorowski. Spacerując po wirtualnym mieście widzimy szyldy takie jak na co dzień i możemy odwiedzić interesujący nas adres, zapoznać się z ofertą a nawet dokonać zakupów. W ten sposób platforma ma przybliżyć e-zakupy seniorom. Firmy zainteresowane „otwarciem” sklepu na platformie Sophia już mogą zgłaszać się do firmy Neutrica, właściciela platformy. Dostępna aktualnie platforma to wersja testowa. Planowany pełny start z wszystkimi funkcjonalności odbędzie się na koniec stycznia 2015 roku.

Platforma powstała, aby przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu grupy 50+. Ma być środowiskiem zapewniającym bezpieczeństwo, komfort użytkowania, oferować treści i wiedzę ciekawą dla osób starszych. Pozwolą one przełamać bariery związane dotąd z koniecznością użytkowania przez osoby starsze niezbyt wygodnej w użytkowaniu myszy i klawiatury. Sophia jest całkowicie dostępna na każdym komputerze z dostępem do Internetu.

Portal powstał dzięki wsparciu funduszy europejskich z programu Innowacyjna Gospodarka.

Sophia_dodatacje_logotypynowe2

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry