Każdy alergik wie, że z alergenami nie ma żartów. Ich natężenie jest uzależnione nie tylko od pory roku, ale również od warunków panujących w miejscach, w których przebywamy. Jedną z najważniejszych lokalizacji jest nasze mieszkanie, a dokładniej – sypialnia. To tutaj gromadzące się grzyby i roztocza mogą nasilać reakcje uczuleniowe, decydując o naszym samopoczuciu. Dlatego warto zadbać o jak najlepsze warunki w tym pomieszczeniu. Oto kilka sposobów, które ułatwią życie alergika.

Pierwsza i najważniejsza reguła to częste wietrzenie i sprzątanie. Gromadzący się kurz oraz roztocza mogą nasilać reakcje uczuleniowe. Dlatego zaleca się regularne wietrzenie nie tylko sypialni, całego mieszkania, ale również pościeli. Jej jakość jest kolejną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę. Zarówno kołdra, jak i poduszka, powinny być wykonane z materiałów syntetycznych. Kołdry antyalergiczne to gwarancja spokojnego snu. W odróżnieniu od pierza i puchu nie gromadzą roztoczy oraz szkodliwych drobnoustrojów. Istotne jest również częste wietrzenie lub pranie pościeli (w odpowiedniej temperaturze, zazwyczaj powyżej 55 stopni Celsjusza). W niektórych modelach znajdziemy nawet wypełnienie ze specjalnymi środkami, które wspomagają likwidację pajęczaków.
Sama pościel, czyli poszewki na poduszkę i kołdrę, muszą być lekkie i przewiewne. Najlepiej postawić na produkty wykonane z bawełny, które można prać w dość wysokich temperaturach. Nie tylko nie niszczą się w wyniku działania gorącej wody, ale również pozostają przyjemne w dotyku. Są przy tym bardzo łatwe w utrzymywaniu w czystości i dobrze utrzymują ciepło. W przypadku łóżka alergika warto zabezpieczyć również materac. Zrobimy to za pomocą specjalnego ochraniacza, który jest wodoodporny i wytrzymały na pranie w wysokiej temperaturze. Nie tylko zabezpieczy łóżko przed rozlewającymi się płynami, ale także zniweluje namnażanie się pajęczaków.
Utrzymuj czystość i postaw na materiały, które nie zbierają kurzu
Oczywiście wszystko to dotyczy osób, które cierpią na ciężkie alergie spowodowane roztoczami, kurzem lub niektórymi materiałami. Najczęstszymi objawami są w tym przypadku: kichanie, katar, kaszel lub wysypka. Poza łóżkiem istotne są również inne elementy wyposażenia. W sypialni alergika powinien panować minimalizm. Oczywiście nie chodzi o to, aby pozbyć się z szafek wszystkich rzeczy, ale najlepiej ograniczyć ich liczbę do minimum. Jeżeli zamierzamy ozdobić pokój roślinami, zastanówmy się, czy będziemy regularnie usuwać z nich kurz. Niestety, również w przypadku liści i kwiatów może dochodzić do gromadzenia się zanieczyszczeń.
Podsumowując, należy utrzymywać czystość w sypialni i nie umieszczać w niej zbędnych przedmiotów – zbyt wielu drobiazgów na szafkach, ciężkich kotar i materiałowych zasłonek na okna, czy innych ozdób, które mogą nadmiernie zbierać kurz. Im mniej rzeczy, tym łatwiej zachować porządek. W związku z tym warto wymienić firanki na rolety wewnętrzne lub żaluzje harmonijkowe. Jeżeli możemy, pozbądźmy się z mieszkania nie tylko zasłonek, ale również dywanów i chodników. To kolejne elementy, które przyczyniają się do nadmiernego gromadzenia alergenów.
Wpisy promowane
- Jak nowoczesne drukarnie wspierają e-biznes w 2025 roku?Rozwój e-commerce w 2025 roku idzie w parze z rosnącymi oczekiwaniami klientów w zakresie identyfikacji wizualnej i jakości opakowań. Coraz ...
- Prawnik dla przedsiębiorcy – na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstw?Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to mnóstwo obowiązków. Przedsiębiorcy muszą utrzymywać dobre relacje z kontrahentami, ale też pilnować przepisów podatkowych i ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 24-26.09.2025 Olimp Marketplace V
- 06-07.10.2025 Testing Ground Conference 2025
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!