Uniknięcie dziedziczenia długu — kiedy warto zrzec się spadku?

Spadkobiercy nie zawsze są zadowoleni ze spadku, który pozostał po zmarłym krewnym. W pewnych sytuacjach obciążony jest on pasywami, które muszą zostać spłacone względem wierzycieli. Jak poradzić sobie w sytuacji dziedziczenia długów? Czy możesz tego uniknąć? Jakie dokumenty musisz złożyć? Odpowiadamy poniżej!

Uniknięcie dziedziczenia długu — kiedy warto zrzec się spadku? 1

Spadek spadkowi nie równy, czyli co otrzymasz po zmarłym?

Droga dziedziczenia spadku odbywa się na dwa sposoby – poprzez testament i dziedziczenie na zasadach Kodeksu Cywilnego. W pierwszym przypadku sprawa jest jasna, bo zmarły pozostawia po sobie ostatnią wolę. W drugiej natomiast kolejność i udziały w otrzymanym spadku są określane przez Ustawodawcę.

Pozostałości po zmarłym to nie tylko aktywa (nieruchomości, gotówka, kruszce), ale również pasywa (wierzytelności, zobowiązania, hipoteka). Oczywiście nikt nie chce spłacać cudzych długów, szczególnie jeśli nie miał żadnych korzyści z ich zaciągania. Jak więc możesz postąpić w tej sytuacji?

Co możesz zrobić z niechcianym spadkiem?

Pierwszy sposób na unikniecie spłaty zobowiązań po zmarłym to odrzucenie spadku. Wnioskując w ten sposób, oświadczasz, że nie masz ze spadkiem nic wspólnego – ani z aktywami, ani z pasywami. Druga opcja to dobrodziejstwo inwentarza. Oznacza przyjęcie spadku, ale tylko na zasadzie nieprzekraczalności wartości majątku względem wierzytelności.

W praktyce, jeśli przypadające Ci w udziale aktywa nie są większe niż pasywa, nie będzie trzeba niczego spłacać. Nic nie zyskasz, ale również nie weźmiesz na siebie długów. Trzecia metoda to brak oświadczenia w sprawie spadku, co skutkuje obecnie wejściem w życie dobrodziejstwa inwentarza.

W jaki sposób złożyć wniosek o odrzucenie spadku?

Aby skutecznie wnioskować o zrzeczenie się spadku, należy złożyć odpowiednie pismo w sądzie rejonowym właściwym do miejsca zamieszkania spadkobiercy. Inną opcją jest współpraca z notariuszem w tej dziedzinie, który dodatkowo może pomóc Ci w jego sporządzeniu. Konieczne jest trzymanie się określonego w ustawie terminu – 6 miesięcy od momentu śmierci lub dowiedzeniu się o zgonie spadkodawcy. Konieczne w tym przypadku jest potwierdzenie w formie aktu zgonu danej osoby oraz ewentualnie oświadczenia o zrzeczeniu się spadku przez innych spadkobierców.

Spadek z długami a małoletni – co zrobić?

Warto pamiętać, że niechciane długi po krewnym nawet mimo ich zrzeczenia się mogą trafić do Ciebie. W jaki sposób? Jeśli na drodze ustalania spadkobiercy dojdzie do przekazania ich na rzecz zstępnych. W ten sposób to właśnie Twoje dzieci będą zobowiązane spłacać długi. Dotyczy to również nienarodzonych dzieci, jeśli zostały poczęte jeszcze za życia spadkodawcy. Jak uniknąć takiej sytuacji? Należy wnioskować o zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka, a do wniosku dołączyć odpis decyzji Sądu rodzinnego mówiący o możliwości zarządzania majątkiem osoby małoletniej przez rodzica.

Uniknięcie zadłużonego spadku – podsumowanie

Jak wynika z aktualne prawa, jednym z lepszych rozwiązań w kwestii niechcianego długu jest dobrodziejstwo inwentarza. Nie odrzucasz spadku, ale jednocześnie nie będziesz musiał spłacać zobowiązań, jeśli wartość majątku jest mniejsza niż wierzytelności.

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się materiałami, które są dostępne na stronie https://adwokat-wroclawski.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top