Wieści zza granicy – dlaczego tęsknimy za praca w Polsce?

Nowe wieści od rodaków zza granicy są zgoła inne od tego, co zwykliśmy dotąd słyszeć. Rynek pracy w ostatnich kilku lat zmienił się w interesujący sposób, przez co coraz częściej relacje o pracy na emigracji są dalekie od zachwytu. Jak wyglądają obecnie?

Wielkie nadzieje

Wieści zza granicy - dlaczego tęsknimy za praca w Polsce? 1Przez bardzo długi czas, praktycznie od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, wyjazd za granicę w celu zarobkowym łączył się z nadziejami godziwego, atrakcyjnego zarobku, które często okazywały się prawdziwe – nie bez powodu ilość polaków za granicą przekracza 20 milionów. Wydawałoby się, że otwarcie granic, najpierw w latach dziewięćdziesiątych, a później dzięki integracji europejskiej da same pozytywne efekty na rynku pracy: zwiększą się możliwości znalezienia ciekawego zatrudnienia oraz perspektywy rozwoju. Tak się stało, lecz tylko po części; posady zagraniczne są często lepiej płatne, założenie działalności w innym państwie jest zazwyczaj prostsze pod względem administracyjnym, a obowiązujące stawki podatkowe mniejsze. Mimo to spora grupa naszych pracowników zza granicy przestaje być zadowolona z obranej ścieżki zawodowej i realnie zastanawia się nad powrotem do ojczyzny.

Co poszło źle?

Dlaczego emigracja zarobkowa, która miała być spełnieniem marzeń, okazuje się czasem ciężkim zderzeniem z rzeczywistością? Za przyczyny takiego stanu rzeczy można uznać:

  1. Nasycenie rynku – większość rodaków wyjeżdżała w charakterze taniej siły roboczej, która w warunkach panujących za granica nieźle zarabiała. Zbyt duża ilość osób o podobnych kompetencjach lub podobnej gotowości do podjęcia każdej pracy spowodowała przesycenie rynku i spadek płac.
  2. Waluty i kryzysy – kiedyś, za oszczędności odłożone po kilku latach pracy za granicą można było kupić mieszkanie po powrocie do kraju. Obecnie, przelicznik nie jest już tak dobry, dodatkowo wzrosły koszty życia.
  3. Rodzaj pracy – mało rozwojowa, nie wymagająca wykorzystania posiadanych zdobytych kompetencji praca w celu zarobienia kwot porównywalnych do stawek w ojczyźnie interesuje coraz mniej osób.
  4. Polityka – kryzys imigracyjny oraz zwrot ku ideom nacjonalistycznych zniechęca wiele osób do wyjazdu za granicę. Obawiają się prześladowań, niechęci i uprzedzeń, czemu nie ma się co dziwić.

Reasumując, opcja wyjazdu za granicę w celu zarobienia sensownych pieniędzy przestała być taka oczywista. Oprócz osób wyspecjalizowanych w konkretnych, pożądanych na rynku branżach (technologicznej, medycznej), większość z nas powinna dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji o emigracji zarobkowej.

Artykuł powstał przy dzięki współpracy z portalem pracy: PracujTeraz.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top