Własny biznes – jak zacząć i skąd wziąć pieniądze na start?

Własny biznes to marzenie, dla którego coraz częściej porzucamy pracę na etacie. Założenie firmy opiera się zazwyczaj na nowatorskim pomyśle, dzięki któremu możemy wyróżnić się wśród konkurencji i zdobyć stabilną pozycję na rynku. Do odniesienia sukcesu potrzebna jest jednak nie tylko odpowiednia strategia działania, ale także pieniądze na start.

Opracuj biznesplan

Własny biznes – jak zacząć i skąd wziąć pieniądze na start? 1– Polski rynek staje się coraz bardziej otwarty na początkujących przedsiębiorców, dlatego z całą pewnością warto próbować swoich sił w tworzeniu własnej firmy. Innowacyjny pomysł to jednak nie wszystko – przed zaangażowaniem środków i sił w tworzenie firmy należy sprawdzić, czy tego typu działalność ma szansę na odniesienie sukcesu i osiągnięcie zysków w ciągu najbliższych lat. To właśnie dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniego biznesplanu. – mówi Margita Kaczmarek, Prezes Zarządu Surat Sp. o.o.

Dokładny biznesplan powinien zawierać cele, które chcemy osiągnąć w początkowym okresie działalności, a także wydatki, które będą z tym związane. Należy także sprecyzować docelową grupę klientów i ich oczekiwania. Dobry biznesplan zawiera rozpoznanie rynku i analizę konkurencji, która pozwala przedsiębiorcy ukierunkować działania marketingowe oraz dostosować ofertę produktową do potrzeb panujących na rynku.

Zarejestruj firmę

Każda firma musi zostać wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dostaje wówczas swój numer NIP oraz numer REGON, które służą jako identyfikatory firmy i są konieczne do wykonywania przez nią większości czynności prawnych. Wpis w CEiDG zgłasza firmę jako płatnika składek do ZUS-u i pozwala identyfikować jej właściciela w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowymi formalnościami, które należy wypełnić przy zakładaniu własnej działalności, jest także ubezpieczenie pracowników w ZUS oraz w Państwowej Inspekcji Pracy, a także założenie firmowego konta w banku.

Przygotuj się na wydatki

Otwarcie firmy niesie ze sobą koszty, których wysokość powinna być oszacowana jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Największym wydatkiem, który czeka początkującego przedsiębiorcę, jest zapewnienie odpowiedniego miejsca pracy, czyli wynajem bądź zakup powierzchni użytkowej (np. biura, hali). Coraz popularniejsze staje się prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu, co znacznie zmniejsza opłaty poniesione z tego tytułu.

W początkowym okresie istotne będą także wydatki na zakup wyposażenia, które będzie niezbędne w prowadzeniu działalności, a także zatrudnienie i szkolenie pracowników.

– Pierwsze miesiące prowadzenia firmy mogą nie przynieść zysków w satysfakcjonującej wysokości. Z tego powodu już w momencie rozpoczynania działalności warto mieć odłożone pieniądze na pierwsze wypłaty dla zatrudnionych osób. – podpowiada Margita Kaczmarek, Prezes Zarządu spółki Surat.

Pieniądze na start

W pierwszych miesiącach od rozpoczęcia działalności, wydatki wydają się nie mieć końca. Przy ograniczonych wpływach, odłożone fundusze szybko się wyczerpują i przedsiębiorca często staje w obliczu kryzysu finansowego. Rozwiązaniem tego typu sytuacji jest ubieganie się o różnego rodzaju dofinansowania od polskiego rządu bądź Unii Europejskiej. Niestety uzyskanie w ten sposób pieniędzy na start jest bardzo czasochłonne i obwarowane wieloma wymogami formalnymi.

Niedopinający się budżet należy podreperować szybko i sprawnie, by nasza firma miała szansę nabrać wiatru w żagle już w ciągu najbliższych miesięcy. Tu z pomocą mogą przyjść inwestorzy, czyli tzw. „aniołowie biznesu”. By zyskać ich wsparcie, należy najpierw zainteresować ich swoim pomysłem. Tego typu inwestorzy lokują kapitał przede wszystkim w firmach innowacyjnych, zajmujących się nowoczesnymi technologiami.

– Rozpoczęcie własnej działalności bardzo często niesie ze sobą nieprzewidziane koszty, które przyczyniają się do szybkiego wyczerpania pieniędzy odłożonych na start biznesu. Przedsiębiorcy bardzo często zwracają się wówczas do banków. Niestety tego typu instytucje niechętnie pożyczają środki firmom, które nie mogą się jeszcze pochwalić żadnymi wynikami. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pożyczkę pozabankową, która staje się coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania pieniędzy na start. – mówi Margita Kaczmarek, Prezes Zarządu spółki Surat.

Firmy specjalizujące się w pożyczaniu pieniędzy przedsiębiorcom pozwalają szybko załatać budżet. Z ich pomocą błyskawicznie uzyskamy środki konieczne do zakupu niezbędnego sprzętu, wynajmu biura czy do przeprowadzenia kampanii marketingowej. Zaletą tego typu instytucji są ograniczone formalności i duża elastyczność, która pozwala zdobyć pieniądze bez spełniania wyśrubowanych wymogów.

Pieniądze na start firmy szybko się wyczerpują, dlatego warto zawczasu przygotować sobie kilka rozwiązań awaryjnych na zdobycie niezbędnych środków, które przydadzą się zanim nasza firma zacznie na siebie zarabiać. W ten sposób nie damy się zaskoczyć nieprzewidzianym problemom. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczki online dla firm, która pozwala szybko zdobyć fundusze do prowadzenia dalszej działalności.

 

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top