Work-Life Balance – jak osiągnąć równowagę w pracy?

Wielu Polaków deklaruje, że praca zbyt często przenika do ich życia osobistego, a tym samym negatywnie oddziałuje na sferę rodzinną i rozwój pozazawodowy. Coraz częściej mówi się, że swobodne zarządzanie czasem wolnym oraz właściwa równowaga między pracą a życiem prywatnym stanowi klucz do szczęścia.

W konsekwencji wielu badaczy społecznych i specjalistów z zakresu zarządzania uznaje, że pracodawcy powinni stworzyć odpowiednie procedury i warunki, które takiej harmonii będą sprzyjać. Do niedawna mogłoby się wydawać, że znalezienie takiej pracy w Polsce, która nie kłóci się z naszymi prywatnymi aspiracjami, a przy tym zapewnia szeroki wachlarz możliwości, jest po prostu niemożliwe. Wystarczy jednak przyjrzeć się działaniu firmy G2A w Rzeszowie, która zdaje się koncepcję tę doskonale rozumieć.

Harmonia pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym

Work-Life Balance - jak osiągnąć równowagę w pracy? 1Zjawisko pracoholizmu oraz idącego za nim wypalenia zawodowego pojawiło się już na przełomie lat 70. i 80., a odpowiedzią na nie stała się koncepcja Work-Life Balance. Idea ta zaczęła promować wszelkie działania, które w konsekwencji prowadziły do uzyskania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Obecnie wydaje się ona nadal aktualna, jeśli zważymy na zmiany kulturowe i społeczne, które zaszły na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Coraz więcej ludzi ma świadomość, jak istotną kwestią jest realizacja pozazawodowych celów i pasji. Wejście kobiet na rynek pracy oraz wydłużająca się średnia życia sprawiają, że mamy do czynienia z zupełnie nowym podziałem obowiązków domowych oraz nierzadko koniecznością opieki nad starszymi członkami rodziny. Miejsce zatrudnienia powinno więc stwarzać takie warunki pracy, które umożliwiają odpowiednią ilość czasu na dbanie o najbliższych oraz inne elementy życia prywatnego.

Koncepcja Work-Life Balance nie zakłada jednak ścisłego rozdziału pracy od życia osobistego. Obie sfery są elementami składowymi naszego życia, dlatego tak ważną kwestią pozostaje dziś znalezienie firmy, która zważa na odpowiedni relaks oraz zapewnienie form redukcji stresu dla swoich pracowników. Jarosław Szymczak i Małgorzata Ryba w swojej książce “Raz się żyje. Przewodnik po work-life balance” podkreślają, że to, kim jesteśmy, najczęściej utożsamiamy z tym, co robimy w życiu zawodowym. Warto wobec tego znaleźć pracę w takiej firmie, która nie tylko umożliwia nam permanentny rozwój w danej specjalizacji, ale i nie zakłóca realizacji naszych prywatnych działań. Dzięki temu, że pracownik nie zaniedbuje swoich bliskich oraz nie zaprzestaje rozwijania własnych pasji, staje się również bardziej efektywny w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym – jak tego dokonać?

Zdaniem wielu Polaków, możliwości elastycznego łączenia czasu przeznaczonego na obowiązki zawodowe i prywatne stanowią klucz do osiągnięcia sukcesu życiowego. Istnieje kilka czynników, które takiej równowadze dobrze sprzyjają. Przede wszystkim należą do nich: dostępność do usług opiekuńczych, a także możliwość elastycznego zatrudnienia oraz wszelkich ułatwień dla pracowników, którzy stają się rodzicami. Nie należy również zapomnieć o wszelkich formach integracji współpracowników, która przekłada się na dobrą atmosferę w pracy, a tym samym lepsze samopoczucie w domu. Pracownicy G2A wspólnie spędzają czas na wiele sposobów. W firmie działają chociażby G2A Active Team, czyli bardzo liczne grono osób zajmujących się zróżnicowanymi dyscyplinami sportowymi, czy też flisacy – grupa pracowników aktywnie korzystających ze swoich uprawnień żeglarskich. Wspólne imprezy, wypady na paintball, strzelnicę lub do escape roomów pomagają rozładować negatywne emocje i zacieśnić więzi pomiędzy poszczególnymi działami, co bardzo pozytywnie wpływa na ich współpracę.

Obecnie coraz więcej specjalistów trafnie podkreśla, iż aranżacja przestrzeni firmy może doskonale wpływać na efektywność pracownika i znacznie redukować zmęczenie w trakcie wykonywanych obowiązków. W efekcie posiada on nie tylko czas, ale i chęci do działania na polu osobistym. Również i to G2A wzięło pod uwagę. Poza standardowymi biurkami i salami konferencyjnymi pracownicy firmy mają do dyspozycji wygodne hamaki i pufy. Mogą również zrelaksować się podczas zapewnianego w godzinach pracy masażu.

Wzrost zainteresowania zrównoważonym życiem prywatnym i zawodowym to efekt zmian światopoglądowych, które zaszły na całym świecie. Coraz więcej pracodawców, również w Polsce, ma świadomość, że przepracowanie i ustawiczne dążenie do perfekcjonizmu szkodzą wydajności i efektywności pracownika. Warto więc w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia szukać miejsc, które koncepcję Work-Life Balance wprowadziło w działanie. Wśród nich wyróżnia się firma G2A w Rzeszowie, która przez swoją dbałość o komfort pracowników dynamicznie się rozwija, a jej popularność stale rośnie.

Praca w G2A – Work-Life Balance w praktyce

Pomimo tego, że firma G2A działa na rynku od 2010 roku, dziś zatrudnia ponad 730 osób i jest jedną z największych platform aukcyjnych, na której użytkownicy oraz producenci mogą sprzedawać klucze aktywacyjne do cyfrowych wersji gier. G2A założona została przez Dawida Rożka oraz Bartosza Skwarczka i stała się synonimem sukcesu. Z kolei centrum badawczo-rozwojowe znajdujące się w Rzeszowie jest urzeczywistnieniem założeń koncepcji Work-Life Balance, a praca w G2A odpowiedzią na potrzeby współczesnego pokolenia.

Prywatna opieka medyczna czy dostęp do darmowych kursów językowych to tylko początek korzyści, które przemawiają za rozpoczęciem kariery zawodowej w G2A. W trakcie czasu pracy do dyspozycji pracowników pozostaje bogato wyposażona  kuchnia, która oprócz podstawowych sprzętów, posiada również automaty z jedzeniem, a wśród nich maszyny do robienia lodów czy „drukowania” naleśników. Wielu badaczy zgodnie potwierdza, że pracodawca powinien również stworzyć możliwie najlepsze formy relaksu zatrudnionym przez siebie osobom. G2A w Rzeszowie doskonale rozumie, że każdy zasługuje na chwilę odprężenia, stąd rozbudowana strefa relaksu oraz specjalne pomieszczenia zwane “games roomem”. W swoich podziemiach centrum badawczo-rozwojowe kryje dużą i bogato wyposażoną strefę relaksu, obejmującą m.in. kilka telewizorów z podpiętymi konsolami, stanowiska z komputerami i maszynę z setkami tytułów ze starych automatów. Dla miłośników aktywnego uprawiania sportu nie zabraknie stołów do ping ponga i bilarda. W rzeszowskim G2A powstała również siłownia, sauna i gabinet masażu, dzięki którym pasjonaci sportu i ekskluzywnych form relaksu nie tracą czasu oraz pieniędzy na dojazd do centrum, a tym samym szybciej mogą poświęcić się obowiązkom domowym i pozazawodowym pasjom. Integracja pracowników sprzyja dobrej atmosferze, a ta z kolei oddziałuje na pozostałe sfery w życiu. Dlatego G2A w każdy piątek wieczorem oferuje swoim pracownikom wiele metod wspólnego spędzania czasu. Maszyna z dotykowym ekranem, nazywana przez pracowników “Alkojeżem”, w krótkiej chwili zrobi wymarzonego drinka, z kolei na miłośników innych trunków czeka keg z piwem.

Luźna atmosfera, brak konieczności noszenia formalnego stroju oraz dostęp do wielu rozrywek nie oznacza jednak, że w G2A w Rzeszowie się nie pracuje. Pracuje, ale przy pełnym komforcie psychicznym, który sprzyja równowadze, a tym samym osiąganiu sukcesów nie tylko na polu zawodowym, ale i osobistym. Warto przykładem centrum badawczo-rozwojowego w Rzeszowie zadbać o właściwą harmonię tych dwóch sfer. Opinie o G2A oraz prężny rozwój firmy, której nazwa stała się synonimem sukcesu, stanowi najlepszy dowód na to, iż wprowadzenie koncepcji Work-Life Balance, a tym samym właściwa równowaga pomiędzy sferą zawodową a prywatną skutkuje efektywną pracą oraz wysoką jakością życia osobistego.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry