Jak wydać własną płytę?

Własna płyta to marzenie każdego początkującego wykonawcy. Kiedyś trudne do spełnienia, dziś jest w zasięgu ręki. Obecnie o wydanie krążka z autorskimi nagraniami nie jest już tak trudno jak dwadzieścia lat temu – wystarczy determinacja i skromny budżet, żeby wydać płytę swoich marzeń. Jak to zrobić? 

Wydanie płyty dawniej a dziś

Jak wydać własną płytę? 1Dawniej marzenie o wydaniu własnej płyty udawało się zrealizować tylko nielicznym. Rynek muzyczny był bardzo zamknięty i żeby zyskać możliwość wydania własnego krążka, trzeba było przebić się do świadomości wydawców i zdobyć ich uznanie. To w praktyce było bardzo trudne, zwłaszcza dla osób niezwiązanych wcześniej ze środowiskiem muzycznym. Początkujący artysta, który nie miał znajomości, mógł być prawie pewien, że jego płyta nigdy się nie ukaże.
Obecnie sprawy wyglądają dużo bardziej korzystnie dla młodych muzyków. Przede wszystkim istnieją także alternatywne drogi prowadzące do publikacji płyty przez wydawnictwo muzyczne. Dziś, żeby znaleźć się na listach przebojów, nie trzeba przekonywać do siebie znanych wytwórni. Równie dobrze można samodzielnie zająć się procesem wydawniczym, wybierając niewielkie, ale doświadczone wydawnictwo muzyczne.

Jak znaleźć wydawnictwo muzyczne?

Planując wydanie własnej płyty, należy rozpocząć od przygotowania przemyślanego repertuaru, który w pełni pokaże możliwości wykonawcy czy zespołu. Nagrania powinny być przygotowane starannie, z dbałością o detale – muszą wpadać w ucho i zapadać w pamięć.
Dysponując ciekawym repertuarem, artysta ma przed sobą dwie możliwości. Może przesłać nagrania do większych wytwórni, które ocenią ich potencjał artystycznym i sprzedażowy, a następnie poinformują piosenkarza o ewentualnej chęci współpracy.
Inna droga do wydanie własnego krążka samodzielnie, na zamówienie. Istnieją niewielkie wydawnictwa muzyczne, które za opłatą zajmują się profesjonalnym przygotowaniem płyty – od nagrania, przez obróbkę, po oprawę artystyczną i dystrybucję krążka. Ich oferta jest naprawdę duża, a wytwórni tego rodzaju nie brakuje – wystarczy sprawdzić propozycje publikowane w sieci.

Jak rozpoznać profesjonalną wytwórnię?

Żeby krążek miał znaczenie na rynku i nie przepadł w gąszczu produkowanych codziennie utworów, musi być przygotowany profesjonalnie. Niestety, na rynku nie brakuje wydawców muzycznych, których usługi pozostawiają wiele do życzenia: nagrania są marnej jakości, a gotowa płyta źle się prezentuje, przez co nie wzbudza zbytniego zainteresowania odbiorców.
Jeśli płyta ma się okazać sukcesem, należy zadbać o wysoką jakość już na etapie poszukiwania wydawnictwa muzycznego. Jak rozpoznać wytwórnię na dobrym poziomie? Przede wszystkim dokładnie czytając ofertę oraz przyglądając się poprzednim produktom. Zanim artysta zdecyduje się na konkretne wydawnictwo, warto, żeby wiedział, czy nagranie odbędzie się w profesjonalnym studio, kto przygotuje oprawę graniczną, a także gdzie będzie drukowana okładka płyty. Żeby całość okazała się sukcesem, każdym z tych etapów powinien zajmować się specjalista z danej dziedziny.

Artykuł poleca drukarnia cyfrowa vega-cd.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top