Wypożyczony samochód w firmie a odliczenie VAT

Użytkowanie samochodu osobowego lub dostawczego jest ważnym elementem działalności wielu firm. Zauważono, że wielu przedsiębiorców w ostatnim czasie woli korzystać z wypożyczalni samochodów niż kupować całą flotę aut. Przedsiębiorstwa decydują się na krótko lub długoterminowe wypożyczenie aut choćby z tego powodu, że odpadają im koszty ubezpieczenia, serwisowania, czy pielęgnacji zakupionego pojazdu.

Odliczenie podatku VAT przy wypożyczeniu samochodu

Pracodawca może zakwalifikować dany wydatek do kosztów podatkowych pod warunkiem, że spełnia wymogi stawiane przez art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł ten mówi, że koszty uzyskania przychodów to wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkami określonymi w artykule 23 ust. 1 pkt 46. W związku z tym, bezpośrednio w kosztach można rozliczyć jedynie czynsz za wypożyczony samochód.

Wypożyczenie samochodu a kilometrówka

Wypożyczony samochód w firmie a odliczenie VAT 1W sytuacji, kiedy pojazd nie jest zgłoszony do urzędu skarbowego, a także nie jest prowadzona kilometrówka dla celów VAT podatnik może odliczyć od wydatków na pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony jedynie 50% wydatków związanych z samochodem. Jeżeli auto jest użytkowane w celach prywatnych i służbowych, również można odliczyć tylko 50% podatku VAT.

W ramach kilometrówki istnieje możliwość rozliczenia kosztów eksploatacyjnych, takich jak paliwo, olej napędowy, płyn do spryskiwaczy, opłaty za myjnię itp. W sytuacji, gdy pracodawca chciałby odliczyć 100% podatku VAT, zobowiązany jest określić sposób wykorzystania auta do celów tylko służbowych. Powinien również prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i dokonać zgłoszenia tego samochodu w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-26.

Warto wiedzieć, że prowadząc ewidencję przebiegu auta, nie powinno tam zabraknąć takich informacji jak: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny samochodu, pojemność silnika, liczba faktycznie przejechanych kilometrów, kolejny numer wpisu, data i cel wyjazdu, dokładny opis trasy, stawka za 1 km przebiegu, kwota wynikająca z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu, a także podpis i dane pracodawcy.

Wynajem samochodu z wypożyczalni

W sytuacji, kiedy firma nie dysponuje wystarczającymi środkami na zakupienie własnej floty, może się zdecydować na alternatywę do leasinguwynajem samochodów. Carfree to jedno z przedsiębiorstw oferujących tę usługę.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry