Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej – czy to trudne zadanie?

Zastanawiasz się nad uruchomieniem własnego biznesu, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać? Prowadzenie własnego biznesu w Polsce wymaga nie tylko 100% zaangażowania, ale także poświęcenia sporo czasu, by osiągnąć zamierzone cele. Dowiedz się, jak dopełnić formalności związane z rejestracją nowej firmy i jak zaplanować pierwszy rok działań niezależnie od branży.

Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej – czy to trudne zadanie? 1

Zanim rozpoczniesz prowadzenie własnej firmy, musisz dokonać jej rejestracji. Zrobisz to
w Urzędzie Gminy, Miasta lub online poprzez serwis e-PUAP. Sam proces rejestracji nowej działalności gospodarczej nie jest trudny, choć warto uwzględnić kilka podstawowych kwestii w tym zakresie. Dopiero po zalegalizowaniu działalności możesz przystąpić do pozyskiwania klientów, a także prowadzenia działań mających na celu jej dalszy rozwój.

Rejestracja firmy – krok po kroku

Kompletny proces rejestracji nowej firmy możesz zamknąć w 6 prostych krokach. Oto najważniejsze zasady obowiązujące podczas składania wniosku o zarejestrowanie nowej firmy.

  1. Wybierz formę prawną dla swojej działalności gospodarczej, np. jednoosobowa działalność gospodarcza.
  2. Określ formę opodatkowania – możesz wybrać podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
  3. Ustal kody PKD, które będą zgodne z profilem Twojej działalności.
  4. Wypełnij wniosek CEIDG-1 i złóż go do odpowiedniego urzędu lub online.

Obecnie zakładanie działalności gospodarczej to minimum formalności do dopełnienia,
a także brak jakichkolwiek kosztów urzędowych. Oczywiście po wpisie danych do KRS oraz nadaniu numeru NIP i REGON będziesz zobowiązany do opłacania składek ZUS oraz odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego, natomiast za rejestrację firmy nie zapłacisz w urzędzie ani złotówki.

Nowa działalność gospodarcza – na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Jeśli pozytywnie przejdziesz proces rejestracji swojej firmy w urzędzie, koniecznie musisz zaplanować dalsze działania. Masz już pomysł na biznes, ale nie jesteś pewien czy poradzisz sobie samodzielnie? W takim razie potrzebujesz pomocy profesjonalnego biura księgowego, a nawet rekruterów. Na wstępnym etapie działań, koniecznie poznaj odpowiedź na pytanie: Jak znaleźć odpowiedniego pracownika do swojej firmy?

Najlepszych specjalistów, którzy wspomogą rozwój Twojej firmy i pomogą Ci w codziennej obsłudze klientów, znajdziesz przede wszystkim na serwisach ogłoszeniowych w internecie. Możesz korzystać z płatnych portali lub darmowych – niezależnie od miejsca poszukiwania pracowników, zawsze zwracaj uwagę na:

  • kwalifikacje,
  • doświadczenie w zawodzie,
  • umiejętności,
  • miejsce poprzedniego zatrudnienia,
  • charakter przyszłego pracownika.

Po zatrudnieniu pracowników musisz też jasno określić dalsze działania dla swojego przedsiębiorstwa. Aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, koniecznie zaplanuj działania marketingowe. W tym celu warto nawiązać współpracę z agencją kreatywną, która mocno odciąży Cię z wielu obowiązków, a Ty zyskasz pewność, że przeprowadzone czynności marketingowe przyniosą zamierzone efekty.

Własna firma a kwestie podatkowe – na co trzeba uważać?

Spory wpływ na to, jakie zyski osiągniesz w swoim przedsiębiorstwie ma forma opodatkowania, którą wybierzesz. Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie – najlepiej nawiąż długoterminową współpracę z biurem księgowym. Dzięki temu otrzymasz dobre wskazówki na temat tego, jaką formę opodatkowania działalności warto wybrać,
a dodatkowo:

  • zapanujesz nad dokumentacją księgową,
  • unikniesz ewentualnych pomyłek podczas rozliczania podatku z US,
  • szybciej zrealizujesz wypłaty dla pracowników i kontrahentów.

Sprawdź też: Jak wprowadzenie Nowego Ładu wpływa na pracę księgowości?

W kwestiach podatkowych – masz do wyboru kilka opcji pozwalających na naliczanie
i odprowadzanie podatków w Polsce
. Możesz zdecydować się na standardowy PIT na zasadach ogólnych. W tym przypadku zapłacisz 12% podatku dochodowego do kwoty 120 tys. złotych oraz 32% podatku za nadwyżki. Drugą możliwością jest podatek liniowy ze stawką stałą na poziomie 19%. Oprócz powyższych możesz wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie stawka podatku zależy od formy prowadzonej działalności od poziomu 3% do 20%.

Czy warto założyć własną firmę w 2022 roku?

Jeśli masz świetny pomysł na własny biznes, który przyniesie Ci realne dochody przewyższające wydatki związane z prowadzeniem firmy – nie czekaj i zarejestruj nową firmę. Możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę. Decyzja należy do Ciebie
i zależy wyłącznie od dalszych planów zawodowych.

Zapamiętaj, że zarówno na etapie zakładania nowej firmy, jak i prowadzenia dalszych działań, kluczowe będzie wsparcie profesjonalnego biura księgowego, agencji interaktywnej oraz rządu, np. w zakresie dotacji na rozkręcenie nowej działalności. Już wiesz, w jaki sposób szybko zarejestrować własną firmę, a także z jakimi wyzwaniami zmierzysz się jako przyszły przedsiębiorca. Zdając sobie sprawę z ryzyka, a także możliwości, jakie daje Ci własna firma
– możesz bezpiecznie planować dalsze działania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top