Zobacz, jakie perspektywy na przyszłość ma logistyka!

Zacznijmy od przytoczenia czym tak naprawdę jest logistyka. Definicja mówi o tym, że obejmuje planowanie, realizowanie oraz kontrolę wszelkich etapów przepływu towarów czy informacji, które są niezbędne, aby osiągnąć wyznaczony cel. A czym on jest? W głównej mierze chodzi o zaspokojenie konkretnej potrzeby finalnego odbiorcy. Co więcej, nie chodzi o samo przejście przez każdą z wymienionych faz, ważna w tym wszystkim jest efektywność. Koszty, terminy czy transport mają być optymalnie rozplanowane. Z tego powodu, osoba, która piastuje stanowisko logistyka musi posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności, a także uprawnienia. Choć mogłoby wydawać się, że jest to praca, która wymaga jedynie samodzielności, w rzeczywistości należy mieć świadomość, że równie ważne są relacje czy to ze współpracownikami, czy odbiorcami. Logistyka to gałąź gospodarki, która bardzo szybko się rozwija. To naturalne, w końcu produkcja oraz handel nieustannie wzrastają, co w konsekwencji determinuje do pozyskiwania coraz większej ilości specjalistów w tej dziedzinie.

Zobacz, jakie perspektywy na przyszłość ma logistyka! 1

Wyzwania jakim musi sprostać logistyka

Świat coraz bardziej pogrążony jest w zanieczyszczeniach. Wiele obszarów gospodarki musi dokonać drastycznych zmian, jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia mogły prowadzić stosunkowo normalne życie. Jednym z największych problemów, który niestety bardzo się nasila, są wszelkiego rodzaju spaliny generowane przez pojazdy. W związku z tym, że logistyka jest właściwie nierozerwalna z transportem, zobaczmy jakie wyzwania przed nią stoją. Ogromny wzrost świadomości na temat czyhających zagrożeń wobec środowiska spowodowało, że rozpoczęły się poszukiwania konkretnych rozwiązań mających na celu ograniczenie emisji CO2. To zadanie, które nie należy do najprostszych, ponieważ należy wziąć pod uwagę interesy wielu stron. Jak wiemy, dzięki zastosowaniu ekologicznego transportu do 2050 roku mamy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 80 procent. Z uwagi na to, przed firmami spedycyjnymi stoi naprawdę duże i wymagające wyzwanie. 

Zrównoważony rozwój w logistyce

W celu skutecznej walki z zanieczyszczeniami branża logistyczna zobligowana jest do zastosowania wielopłaszczyznowych działań. Jednym z nich jest na przykład promowanie transportu zeroemisyjnego. Ma on umożliwić przedsiębiorstwom osiągnięcie neutralności klimatycznej przy zastosowaniu między innymi pojazdów elektrycznych czy hybrydowych. Dzięki temu, nastąpi uniezależnienie samochodów od paliw ropopochodnych. Dlaczego to takie ważne? Z uwagi na to, że nawet najbardziej nowoczesne silniki spalinowe wykorzystują jedynie mniej więcej 50 procent energii paliwa, natomiast elektryczne charakteryzują się 90 procentową sprawnością. Podejmowanymi działaniami, które mają na celu wspomóc zrównoważony transport są rozwiązania IT. Dzięki nim możliwa jest kontrola m.in. zużycia paliwa, techniki jazdy danego kierowcy czy średnich prędkości. Mając taką wiedzę możemy wprowadzać pewne zmiany, które będą przyczyniać się do ochrony środowiska.

Czy warto zostać logistykiem?

Logistyka to obszar, który prężnie się rozwija pod wieloma względami. Z uwagi na to, coraz więcej młodych osób decyduje się na podążanie właśnie tą ścieżką. Wybierają oni specjalistyczne studia, które mają na celu przygotowanie ich do zawodu. Jednak wiele osób trafia na rozmaite stanowiska bez ówczesnej nauki. Wykorzystywane są tu umiejętności, które niekoniecznie musimy zdobywać na drodze studiów. A dlaczego logistyka cieszy się tak ogromną popularnością? W głównej mierze dlatego, że obejmuje interesujący zakres obowiązków, który nie pozwala się nudzić i stać w miejscu. W obrębie całej branży możemy wyróżnić rozmaite stanowiska, które różnią się specyfiką pracy. Różnorodność umożliwia wybór takiego miejsca, które będzie spełniać nasze indywidualne wymagania i oczekiwania. Dzięki temu, praca nie będzie dla nas męcząca, a widoczne efekty będą dużą motywacją.  Warto bliżej przyjrzeć się m.in. czym jest logistyka magazynowa czy też spedycja.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top