Zrozumienie opłat w Europie

Bez dobrych dróg i infrastruktury nie byłoby przemysłu drogowego. Firmy transportowe polegają na dobrze utrzymanych autostradach, mostach, drogach ekspresowych, aby przewozić towary z punktu A do punktu B.

Zrozumienie opłat w Europie 1

Bez dobrych dróg i infrastruktury nie byłoby przemysłu drogowego. Firmy transportowe polegają na dobrze utrzymanych autostradach, mostach, drogach ekspresowych, aby przewozić towary z punktu A do punktu B.

Ale budowa i utrzymanie całej tej infrastruktury wymaga funduszy. Surowce, praca, planowanie i utrzymanie wymagają czasu i pieniędzy. Opłaty za przejazd, w różnych formach, są jednym z podstawowych sposobów, w jaki rządy zapewniają niezbędne fundusze na utrzymanie dróg i infrastruktury w dobrym stanie.

Przyjrzymy się, jak działają opłaty za przejazdy w Europie: jakie są niektóre z różnych systemów, jak funkcjonują oraz w jaki sposób kierowcy i przedsiębiorstwa mogą w razie potrzeby uzyskać więcej informacji. https://spidersweb.pl/bizblog/autostrady-europa-oplaty/ Zobaczymy również, w jaki sposób niektóre firmy oferują rozwiązania w zakresie opłat drogowych, które ułatwiają ich płacenie w Europie.

Systemy opłat drogowych w Europie

Europa jest zbiorem wielu różnych krajów, co niesie ze sobą różnorodność systemów opłat w zależności od miejsca. Podczas gdy podróżowanie przez granice w Europie jest łatwiejsze niż kiedyś, poruszanie się po różnych systemach opłat drogowych nadal może okazać się skomplikowane.

Ogólnie rzecz biorąc, płatne drogi w Europie są utrzymywane przez rząd (lokalny lub krajowy) lub przez firmy prywatne. Niektóre kraje mają jeden rządowy organ poboru opłat, podczas gdy inne kraje mają wiele prywatnych organów poboru opłat w kraju. Opłata pobierana przez spółkę prywatną podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, natomiast opłata pobierana przez podmiot publiczny jest wolna od podatku.

Różne systemy opłat pobierają opłaty za przejazd na różne sposoby. Niektóre systemy pobierają opłaty tylko za korzystanie z określonego mostu lub tunelu. Inne określają kwotę na podstawie przejechanej odległości. Niektóre pobierają opłatę cykliczną w oparciu o określoną ilość czasu, np. tydzień, miesiąc lub rok.

Opłata za przejazd: nowoczesne urządzenia i systemy

Obecnie większość dostawców opłat pobiera je za przejazd za pomocą kilku nowoczesnych metod. Jednym z bardziej powszechnych sposobów jest użycie urządzenia pokładowego lub jednostki OBU. Jest to urządzenie elektroniczne, które instaluje się bezpośrednio w pojeździe oraz mocuje do przedniej szyby. Różne jednostki OBU opierają się na różnych technologiach, ale wszystkie ułatwiają pobieranie opłat od kierowców.

Aby ułatwić kierowcom poruszanie się po systemie opłat drogowych, Unia Europejska wprowadziła Europejską usługę elektronicznego pobierania opłat, znaną również jako EETS. https://gitd.gov.pl/elektroniczny-pobor-oplat/eets/ Zamiast konieczności oddzielnego urządzenia pokładowego dla każdego regionu poboru opłat, system ten umożliwia kierowcom korzystanie z prostej jednostki OBU z certyfikatem EETS przeznaczonej do uiszczania opłat drogowych w wielu krajach.

Inne systemy opłat opierają się na winiecie drogowej.Winieta to płatność dokonywana w celu umożliwienia korzystania z niektórych sieci dróg. W przeszłości płacenie za winietę umożliwiało kierowcy otrzymanie naklejki, którą mógł przymocować do przedniej szyby, pokazującej, że winieta została zapłacona. Podczas gdy niektóre systemy opłat drogowych nadal używają naklejek, inne przeszły na elektroniczny system winiet.

Przykładem takiego systemu jest eurowinieta. Jest to jeden system opłaty drogowej w Danii, Luksemburgu, Szwecji i Holandii. Zakup Eurowiniety jest określony na podstawie czasu, a nie przebytej odległości. Inne winiety są dostępne dla innych krajów.

Uproszczenie opłat za przejazd u zaufanego dostawcy

Ze względu na liczbę operatorów opłat drogowych w Europie, prawidłowe zarządzanie płatnościami za przejazdy podczas eksploatacji floty może być skomplikowane. Dlatego wiele firm decyduje się na współpracę z ekspertem ds. opłat drogowych, który rozumie wszystkie różne systemy i sposób ich działania.

Eurowag, z 25-letnim doświadczeniem w branży transportowej, posiada głęboką wiedzę na temat systemów opłat drogowych w Europie. https://pl.eurowag.com/uslugi/oplata-drogowa Mogą one pomóc firmom zrozumieć, jak przestrzegać różnych przepisów w różnych krajach i jak uzyskać najlepszą ofertę przy płaceniu opłat drogowych.

Klienci Eurowag mogą wybierać jednostki OBU z certyfikatem EETS, aby podróżowanie stało się prostsze a płatności za przejazd mniej skomplikowane. Mają również dostęp do Portalu Klienta Eurowag, gdzie mogą zamawiać opłaty drogowe i przeglądać wszystkie transakcje, zestawienia i faktury w jednym miejscu. Eurowag zapewnia również całodobową obsługę klienta w lokalnych językach, oferując pomoc w każdej chwili.

Jeśli szukasz rozwiązania w zakresie opłat drogowych, skontaktuj się z Eurowag. Eksperci pomogą Ci znaleźć najlepsze opcje dla potrzeb Twojej floty i zmniejszyć złożoność opłat drogowych w Europie.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top