Wietnamskie IDN-y jak ciepłe bułeczki

Vietnam Internet Network Information Centre (VNNIC), instytucja działająca pod nadzorem wietnamskiego Ministerstwa Informacji i Komunikacji, ogłosiła możliwość od 28 kwietnia darmowej rejestracji domen w lokalnym języku. IDN-y cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Wietnamskie IDN-y jak ciepłe bułeczki 1Darmowe domeny przyznawane są dowolnej miejscowej i zagranicznej organizacji lub osobie prywatnej na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy“. Każdy podmiot może zarejestrować do pięciu nazw i używać adresu mailowego @mail.vn.

Przedstawiciele VNNIC poinformowali, że od czasu darmowego udostępnienia domen, wiele osób postanowiło je sobie zarejestrować. Zainteresowanie jest tak duże, że rejestracja przez internet jest prawie niemożliwa. W ciągu zaledwie trzech dni od oficjalnego otwarcia projektu, ok. 100 tys. Wietnamczyków (firm i osób prywatnych) zarejestrowało swoje domeny.

Rejestracja i wykorzystanie takich Wietnamskich domen jak muabánôtô.vn, chợviệt.vn czy chứngkhoánviễnđông.vn stworzy kompletne wietnamskie środowisko internetowe. To bardzo ważne dla technologicznej integracji kraju – przekonują przedstawiciele VNNIC.

Co ciekawe, sporo osób zarejestrowało skutecznie dość dziwne kombinacje takie jak 2a6-k88-thpt-htk-nghean.vn czy 3giờ40phútngày30tháng4năm2011.vn.

Warto dodać, że według badań firmy McAfee, domena .VN znajduje się w pierwszej piątce najbardziej niebezpiecznych domen krajowych, obok Kamerunu (.CM), Armenii (.AM), Wysp Kokosowych (.CC) i Rosji (.RU). Nie zmienia to jednak faktu, że IDN-y (nie tylko w Wietnamie) są coraz ważniejszym i popularniejszym składnikiem domenowego świata.

[Za: Vietnamnet.vn, saigon-gpdaily.com]

Wpisy promowane

  • Zakres usług dobrej kancelarii prawnej
    Każdy, kto szuka wsparcia przy właściwej interpretacji przepisów prawnych, może zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej. Trzeba jednak wiedzieć, ...
  • Sprawdzone sposoby na stres
    Stres jest naturalną reakcją fizjologiczna organizmu, która mobilizuje go do większej aktywności i szybszego działania. O ile krótkotrwały stres może ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2022

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry