Apple kupi kontrowersyjną aplikację?

Color, aplikacja społecznościowa do dzielenia się zdjęciami i wideo, która jeszcze przed startem pozyskała zawrotne 41 mln dolarów finansowania, może zostać przejęta przez Apple. Takie doniesienia pojawiły się w chwili, gdy inne raporty mówiły o… zamknięciu przedsięwzięcia.

Apple kupi kontrowersyjną aplikację? 1Jeden z najbardziej kontrowersyjnych startupów ostatnich lat skupia właśnie uwagę technologicznego świata. Jak donosi serwis TheNextWeb, firma Apple ma już finalizować umowę przejęcia aplikacji Color za miliony dolarów (dokładna kwota nie jest znana). Sprzedażą zainteresowany ma być przede wszystkim twórca startupu, Bill Nguyen, którego stosunki z zarządem spółki Color Labs są bardzo napięte.

Doniesienia o możliwym przejęciu aplikacji, która mimo zdobycia ogromnych środków (41 mln dolarów pre-finansowania) nigdy nie podbiła serc użytkowników, pojawiły się niemal w tym samym czasie, co raporty o możliwym zamknięciu całego przedsięwzięcia. Tak miało wynikać z korespondencji pomiędzy pracownikami serwisu. Te doniesienia zostały jednak szybko zdementowane. Jak się okazuje – rzeczywistość może być zupełne inna.

Można zapytać: po co firma Apple miałaby przejmować kontrowersyjny startup? Chodzić może przede wszystkim o patenty, zwłaszcza o ten dotyczący formatu plików służących do nagrywania filmów HD (Color posiadać ma przynajmniej cztery zarejestrowane patenty). Apple może również wykorzystać zespół inżynierów Color Labs do rozwoju posiadanych lub nowych produktów. Co ciekawe, Color Labs ma również zarejestrowany znak handlowy dla słowa „color”.

Ze ewentualnej sprzedaży zadowoleni byliby zapewne inwestorzy, którzy zaufali twórcom Color i przekazali im swoje pieniądze. Byłaby to szansa na odzyskanie włożonego kapitału. Wśród inwestorów znaleźli się m.in. Bain Capital Ventures, Silicon Valley Bank czy Sequoia Capital.

Warto dodać, że Apple już raz przejęła projekt Billa Nguyena. W 2009 r. za 80 mln dolarów kupiła serwis Lala.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top