Austriacy będą opodatkowani za wirtualne dyski?

Mieszkańcy Austrii mogą być zmuszeni do wnoszenia opłat za użytkowanie Dropboxa lub Google Drive. Wszystko za sprawą opłaty związanej z prawami autorskimi.

Austriacy będą opodatkowani za wirtualne dyski? 1Obecnie w Austrii zakup czystego nośnika CD czy DVD wiąże się z uiszczeniem podatku autorskiego, doliczanego do ceny produktu. Organizacja IG Autoren, zajmująca się prawami autorskimi w Austrii, zaproponowała rozszerzenie opłat o nośniki danych umieszczonych w urządzeniach IT, jak również o wirtualne dyski umieszczone w chmurze. Tym samym możliwe będzie pobieranie opłat z tytułu praw autorskich z takich usług jak Dropbox czy Google Drive.

Propozycja IG Autoren ma swoich przeciwników w postaci przedstawicieli Komisji Europejskiej i firm branży IT (Apple, Nokia, Sony) – są oni zdania, że podatek autorski prowadzi do podwójnego opodatkowania i szkodzi zarówno konsumentom jak i firmom.

Warto dodać, że podobne opłaty zostały już wprowadzone w Niemczech. Niemieccy konsumenci płacą obecnie dodatkowo 13,65 euro za każdy komputer i 7-9 euro za zewnętrzne dyski twarde. Nie ma jednak w tym kraju opłat za usługi magazynowania danych w chmurze.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top