Bezdomni jako hotspoty?

Na festiwalu SXSW w Austin (Teksas, USA) doszło do realizacji kontrowersyjnego projektu aktywizującego osoby bezdomne. Bezdomnych wyposażono w specjalną koszulkę oraz nadajnik 4G – mogli w ten sposóby być „hotspotami” udostępniającymi połączenie internetowe.

Bezdomni jako hotspoty? 1Trzynastu bezdomnych z organizacji Austin’s Front Steps Shelter, którzy zdecydowali się na świadczenie usługi udostępniania internetu, było rozpoznawanych w tłumie poprzez koszulkę z przykładowym napisem „Nazywam się John. Jestem hotspotem 4G”. Za 15-minutowe połączenie z siecią pobierali oni opłatę w wysokości dwóch dolarów. Na zachętę w uczestnictwie w tym programie wszystkie osoby otrzymały 20 dolarów zaliczki. Zarobek dzienny został ustalony w wysokości 50 dolarów za 5-6 godzin aktywnej pracy.

Pilotażowy program, który miał trwać od zeszłego piątku przez cały tydzień zakończył się w poniedziałek ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że bezdomni będą aktywizowani w ten sposób tylko i wyłącznie na festiwalu SXSW. BBH Labs, agencja marketingowa, która zorganizowała ten projekt, planuje w przyszłości stworzyć sieć „żywych” hotspotów na większą skalę. Nie wyklucza uruchomienia usługi w samym Nowym Jorku, gdzie ma siedzibę amerykański oddział firmy BBH.

Bezdomni jako hotspoty? 2

Mamy nie określone jeszcze dokładnie plany na przyszłość tego projektu, być może system zostanie stworzony w Nowym Jorku bądź w innym mieście. Na razie program aktywizacji bezdomnych jest w fazie próbnej – powiedziała Emma Cookson, prezes BBH w Nowym Jorku. BBH Labs na swoim blogu informuje jednocześnie, że wyraża chęć współpracy z organizacjami, które pomagają bezdomnym, w zakresie rozwinięcia programu.

W związku z takim sposobem aktywizacji bezdomnych pojawiło wiele opinii, także tych nieprzychylnych. Krytycy zwracali uwagę na to, że wielu bezdomnych nie wie dokładnie co robi i czym jest hotspot oraz sieć 4G. Pojawiały się także opinie dotyczące agresywności większości nowojorskich bezdomnych, gdzie planowane jest ewentualne uruchomienie tej inicjatywy.

Bezdomni jako hotspoty? 3

Jednak pomimo słów krytyki istnieje szansa na to, że znane z filmów sytuacje sprzedaży swoich gazet przez bezdomnych znikną z rzeczywistości amerykańskich ulic. Zamiast tego może pojawić się nowa usługa, która da bezdomnym szansę zarobku.

źródło ilustracji: homelesshotspots.org

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry