Bezpieczny internet z .SECURE?

Artemis Internet Inc., firma wchodząca w skład NCC Group, chce zaproponować nowe podejście do bezpieczeństwa w internecie. Ma się to udać dzięki końcówce .SECURE.

Bezpieczny internet z .SECURE? 1Nowa domenowa propozycja ma dawać pewność, że dana strona spełnia najwyższe kryteria bezpieczeństwa.

Obecnie funkcjonuje wiele interesujących technologii bezpieczeństwa, ale generalnie nie są zbyt efektywne ponieważ są opcjonalne – powiedział Alex Stamos, dyrektor ds. technologii w Artemis Internet.

.SECURE to szereg pomysłów na poprawę bezpieczeństwa. Przede wszystkim ręczna weryfikacja podmiotów rejestrujących tego typu domeny. Trwać ma ok. dwóch tygodni i polegać ma na potwierdzeniu adresu mailowego oraz zastosowaniu mechanizmu 2FA (ang. two-factor authentication).

Artemis Internet chce również wymusić na podmiotach rejestrujących wprowadzenie bezpiecznych technologii. Będzie to na przykład protokół HTTPS obowiązkowy dla wszystkich domen .SECURE. Podobnie z serwerami pocztowymi – każdy z nich będzie musiał wprowadzić technologię TLS jako standard. Operator rejestru ma nieustannie sprawdzać wszystkie domeny w poszukiwaniu przykładów niestosowania zaleceń.

Firma planuje również wprowadzenie nowego protokołu o nazwie Domain Policy Framework. Pozwalać ma podmiotom na publikowanie zasad bezpieczeństwa w DNS. Prace nad protokołem wciąż trwają – przed końcem roku ma zostać zgłoszony do Internet Engineering Task Force, międzynarodowego stowarzyszenia zajmującego się ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w internecie. Twórcy liczą, że protokół spodoba się twórcom przeglądarek internetowych, którzy zaimplementują jego obsługę.

Czy pomysł wprowadzenia domen .SECURE trafi na podatny grunt? Czy podmioty rejestrujące będą chciały inwestować w tego typu nazwy?

za: inf. prasowa, DomainIncite. grafika: blog.formstack.com

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry