Błędy w przeglądarkach

Opublikowano: 28 lipca 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Najpopularniejszą „omyłkową” domeną jest faceboook.com, a wariacjami dla .COM – .COM/ i .OCM. Jakie błędy popełniają internauci przy wpisywaniu adresu w pasku przeglądarki internetowej?

Chris Finkle opublikował na swoim blogu bardzo ciekawe dane dotyczące rzeczy, które internauci wpisują w pasek adresu przeglądarki internetowej. Informacje pochodzą od użytkowników wtyczki URL Fixer, autorstwa Finkle’a, która naprawia błędy w adresach wpisywanych w przeglądarkach, a jednocześnie wysyła twórcy rozszerzenia anonimowe dane. W ten sposób powstał zbiór 7,5 mln zapytań, który pozwolił autorowi na wyciągnięcie ciekawych wniosków.

Warto na początku zaznaczyć, że dane odnoszą się tylko i wyłącznie do wpisywanych przez internautów adresów, a nie np. do linków zapisanych w zakładkach czy klikanych na innych stronach.

10 najczęściej wpisywanych domen odpowiada za 20 proc. wszystkich rekordów. Najczęściej wpisywaną domeną jest oczywiście facebook.com (9 proc.). Cieszy się prawie trzykrotnie większą popularnością niż kolejna pozycja – google.com (3.3 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. youtube.com (3,3 proc.) oraz gmail.com (1,1 proc.).

Błędy w przeglądarkach 1

Popularność końcówek „wklepywanych” adresów pokrywa się miej więcej z wielkością rejestrów. Na pierwszym miejscu .COM, potem .ORG, .NET, .DE i .RU.

Błędy w przeglądarkach 2

Ciekawie przedstawia się lista „pomyłkowych” wariacji domeny .COM. Najpopularniejsze są odpowiednio: .com\, .ocm, .con, .cmo, .copm, .xom, .vom, .comn, .com’, .co, .comj, .coim, .cpm, .colm, .conm oraz .coom.

Stroną, która zdaje się czerpać najwięcej z pomyłkowych wpisów internautów jest faceboook.com. To podszywająca się pod Facebooka strona, która informuje, że internauta został zwycięzcą. Co ciekawe, „faceboook.com” wpisywana jest raz na 7930 poprawne „facebook.com”.

Interesujące, że jedyne lokalizacje, w których to nie Google lub Facebook są najpopularniejszymi wpisywanymi domenami to Rosja (vkontakte.ru – serwis społecznościowy), Finlandia (aapeli.com – strona z gierkami), Chiny (baidu.com – wyszukiwarka) oraz Korea (fomos.kr – strona poświęcona… e-sportom).

Powyższe dane trudno oczywiście uznać za reprezentatywne dla wszystkich internautów. Jak się jednak wydaje prezentują bardzo ciekawe nawyki. Warto zapoznać się także z pozostałymi wnioskami Chrisa Finkle’a.

aznews.plBłędy w przeglądarkach

Podziel się!

O autorze

aznews.pl

Serwis AZnews.pl przedstawia najważniejsze informacje z branży domenowej. Znaleźć tam można bieżące informacje, raporty i zestawienia sprzedaży.