Bloglines kończy swą działalność

Opublikowano: 13 września 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Popularny webowy czytnik kanałów RSS Bloglines przestanie działać z początkiem października. Decyzję taką podjął zespół Ask.com, który zajmował się serwisem. Powodem końca Bloglines ma być rosnąca popularność Twitter’a i Facebook’a.

Wprowadzenie technologii RSS było dużą zmianą w internetowej konsumpcji treści. Oznaczało brak konieczności odwiedzania ulubionych stron – czytnik RSS informował użytkowników o nowych artykułach dostępnych w serwisach.

Bloglines kończy swą działalność 1Masową popularność technologia zdobyła ok. roku 2005, wtedy właśnie Ask.com przejęło od Mark’a Fletcher’a jego flagowy projekt – Bloglines. Z czasem jednak serwisy społecznościowe takie jak Digg, Facebook czy Twitter odbierały mu użytkowników. Coraz częściej wykorzystujemy naszą siatkę znajomych by odkrywać i dzielić się internetowymi treściami, tłumaczą powody zamknięcia Bloglines jego właściciele.

Bloglines zakończy swą działalność z początkiem października. Użytkownicy serwisu powinni wyeksportować zapisane kanały do innych aplikacji – takich jak choćby Google Reader, który łączy cechy czytnika z elementami społecznościowymi.

Czy koniec Bloglines to kolejny dowód na poparcie tezy o śmierci RSS? Jakie jest Państwa zdanie?

Dawid ZarazińskiBloglines kończy swą działalność

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.