Ceneo.pl w QXL Holding, a co na to konkurencja?

30 grudnia 2006 roku większościowy pakiet porównywarki cen Ceneo.pl trafił w ręce QXL Holding, właściciela Grupy Allegro.pl. Współpraca z Allegro.pl ma ułatwić szybki rozwój Ceneo. Bezpośredni konkurenci Nokaut.pl i Skapiec.pl nie widzą w tym jednak zagrożenia dla swoich serwisów.
Większościowy pakiet akcji został odkupiony od dotychczasowych inwestorów finansowych  Ceneo S.A. Założyciele serwisu Ceneo.pl: Łukasz Zych i Marcin Chwalik w dalszym ciągu będą zarządzać spółką i zajmować się rozwojem serwisu, do nich też będzie należeć pozostała  część akcji.

– Pozyskanie inwestora branżowego jest naturalnym krokiem rozwoju spółki. Jesteśmy pewni, że bardzo dynamiczny rozwój spółki będący efektem dobrej strategii i wartości wnoszonych przez dotychczasowych akcjonariuszy ulegnie jeszcze większemu przyspieszeniu w ramach Grupy QXL – stwierdził Marcin Chwalik z Ceneo S.A.

Ceneo.pl w QXL Holding, a co na to konkurencja? 1

Ceneo.pl to jedna z czołowych porównywarek cen w polskim Internecie. Serwis współpracuje z ponad 300 sklepami internetowymi i porównuje ceny prawie 300 tysięcy produktów. Jak podaje w swoim komunikacie serwis Allegro.pl – do grudnia ubiegłego roku stronę porównywarki odwiedziło znacznie ponad milion użytkowników. Serwis umożliwia wyszukanie określonego produktu i porównanie jego ceny w różnych e-sklepach co pozwala wybrać najkorzystniejszą ofertę. Na Ceneo.pl można też poznać opinie osób, które już kupiły dany przedmiot. Współpracującym sklepom serwis ułatwia natomiast wzrost sprzedaży i promocję sklepu wśród Internautów.

 –  Transakcja ta jest zgodna ze strategią spółki, która stara się być obecna wszędzie tam,  gdzie istnieją szanse na rozwój polskiego handlu internetowego. Ceneo.pl jest uzupełnieniem  całościowej oferty spółki QXL. Współpraca pomiędzy Allegro.pl i Ceneo.pl z pewnością  spowoduje szybki rozwój Ceneo w ciągu najbliższych lat – powiedział Arjan Bakker, dyrektor  generalny QXL Poland

Brytyjski holding QXL skupia grupę serwisów związanych z e-handlem. W skład grupy wchodzą takie serwisy jak: Allegro.pl, PayU.pl, Platnosci.pl (płatności elektroniczne), Payback.pl (program lojalnościowy), otoMoto.pl (ogłoszenia motoryzacyjne), otoDom.pl (ogłoszenia nieruchomości) a także międzynarodowe serwisy aukcyjne: czeski Aukro.cz, rosyjski Au-au.ru i węgierski Tesz-vesz.hu.

Internetowe porównywarki cen cieszą się coraz większym powodzeniem wśród polskich internautów, co za tym idzie rośnie też między nimi rywalizacja. Do czołowych serwisów porównawczych obok Ceneo.pl należą Skąpiec.pl oraz Nokaut.pl. Zapytaliśmy jak postrzegają oni zmianach w strukturze własnościowej Ceneo.pl.

– Kupno większościowego pakietu akcji Ceneo przez QXL Holding nie jest dla nas zaskoczeniem. Allegro już od jakiegoś czasu przymierzało się do przejęcia jednej z porównywarek cen. Jego przedstawiciele byli pierwotnie żywo zainteresowani kupnem Skąpca. Do transakcji nie doszło ponieważ zaproponowana przez Allegro cena była zdecydowanie za niska.  Naszym zdaniem również potencjał Ceneo nie został należycie wyceniony. – powiedział nam Mariusz Janiszewski, Właściciel Skapiec.pl – Skąd taki, a nie inny ruch Allegro? Odpowiedź jest prosta –  nie miało innego wyjścia. Skąpiec zaczął podbierać Allegro coraz większy kawałek rynku i reakcja w postaci przejęcia którejś z porównywarek cen była tylko kwestią czasu.  Podobnie jak wielu dużych graczy Allegro przespało moment, gdy serwisy porównujące ceny rodziły się w Polsce. Przykład kupna Shopping.com przez Ebay pokazuje, że to naturalna droga rozwoju.  Jeżeli więc Ebay poważnie traktuje Allegro, to w niedalekiej przyszłości można się spodziewać wejścia do Polski Shopping.com. Co wyniknie z mariażu Allegro i Ceneo? Z pewnością to drugie dostanie od Allegro darmową reklamę. Marketing to jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać, że wśród liderów rynku Ceneo to wciąż najsłabsza technicznie porównywarka cen, która w efekcie daje najmniej wartości  końcowemu użytkownikowi. – dodaje Mariusz Janiszewski.

Udział zewnętrznego kapitału nieco cieplej ocenia Wojciech Czernecki, członek zarządu spółki Nokaut.pl – Do wszystkich działań naszych konkurentów rynkowych podchodzimy z dużym szacunkiem. Zakup porównywarki cen Ceneo przez QXL Holding będzie na pewno stanowiło wzmocnienie szans Ceneo w walce o pozycję lidera na rynku porównywarek cen w Polsce.

Zarówno Skąpiec.pl jak i Nokaut.pl patrzą z optymizmem w przyszłość i deklarują, iż z prawdziwą przyjemnością podejmą wyzwania konkurencji.

– W tej chwili to właśnie Skąpiec.pl jest najbardziej kojarzoną porówywarką na rynku, docenianą za dobre wyważenie treści  i funkcjonalności. W kolejny rok wchodzimy więc z podniesioną przyłbicą i chętnie podejmiemy każdą rzuconą nam rękawicę. – powiedział Mariusz Janiszewski.

Z kolei Wojciech Czernecki  zapewnia, iż: – Plany rozwoju naszego serwisu, które przyjęliśmy na początku działalności dają efekty. Z miesiąca na miesiąc dynamicznie zwiększa się liczba odwiedzających nas internautów. Szczególnie cieszy nas rosnąca liczba dokonywanych zakupów w sklepach internetowych za naszym pośrednictwem. Wykorzystaliśmy najlepsze doświadczenia zagranicznych serwisów tego typu, co pozwoliło nam na najdalej idące dostosowanie do potrzeb naszych użytkowników jak i kooperujących sklepów. Zaoferowaliśmy także bardzo atrakcyjny i pionierski na polskim rynku sposób współpracy ze sklepami. To wszystko pozwala nam pozytywnie patrzeć w przyszłość. Liczymy, iż Ceneo wzmocnione przez Allegro będzie godnym konkurentem w walce o pozycję lidera, co na pewno wyjdzie z korzyścią i dla nas i dla internautów.

Co do tego ostatniego nie ma wątpliwości, mocna konkurencja wśród porównywarek z całą pewnością będzie działała na korzyść korzystających z nich miłośników zakupów w sieci. Natomiast to która zdobędzie ich największe zaufanie w 2007 roku – pozostaje sprawą otwartą.

Hanna Laskowska, e-biznes.pl

www.ceneo.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

E-COMMERCE CHALLENGE 2024
23.05.2024 - 24.05.2024
Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top