CIRE rzecz transplantacji

W marcu 2006 r. należący do Agencji Rynku Energii S.A. największy portal polskiej energetyki – CIRE.pl – objął patronat nad kampanią społeczną na rzecz transplantacji organizowaną przez Stowarzyszenie 'Życie po przeszczepie’.

Jednym z czynników ograniczających ilość przeprowadzanych w naszym kraju transplantacji jest brak organów pobieranych od zmarłych dawców a wiec osób, wobec których komisja medyczna orzekła śmierć pnia mózgu. Polskie prawo transplantacyjne przyjęte w 1995 roku przez parlament przyjęło rozwiązanie tzw. zgody domniemanej. Zgoda domniemana polega na możliwości zgłoszenia za życia w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów swojego sprzeciwu wobec pobrania w krytycznym momencie organów i komórek do transplantacji. Jeżeli tego nie uczynimy chirurdzy mają pełne prawo bez zgody rodziny do pobrania organów i komórek. Przyjęto jednak praktykę każdorazowego pytania najbliższych o zgodę na pobranie.

Niestety wiele rodzin nie zezwala na 'okaleczenie’ – jak uważają – swoich bliskich. Twierdzą np., że zmarły za życia przeciwstawiał się idei transplantacji lub że pozbawienie go po śmierci niektórych narządów stanie się 'przeszkodą do zbawienia’. Sytuacja ta wynika z niskiej często świadomości społeczeństwa oraz ograniczonej znajomości zasad wyznawanej wiary.

W ramach kampanii udostępniono w CIRE.pl druk 'Oświadczenia woli’, dokumentu informującego o woli przekazania w krytycznym momencie swoich organów do transplantacji. Sam druk zawiera dwa zadania, jedno czysto informacyjne dla służb medycznych, drugie stanowiące jednoznaczne potwierdzenie swojej decyzji skierowane do najbliższych. W założeniach Kampanii jest także dyskusja medialna nad problemem transplantacji oraz zwrócenie na niego uwagi przez społeczeństwo.

'Na początku XXI wieku trudno jest nam przejść obojętnie obok ludzi, których życie może być uratowane dzięki ogromnym możliwościom współczesnej medycyny, a na przeszkodzie czemu stają często postawy społeczne bliższe raczej okresowi średniowiecza. Jako medium internetowe docierające codziennie do kilkudziesięciu tysięcy osób, choć w minimalnym stopniu pragniemy wesprzeć kampanię społeczną na rzecz transplantacji’ – powiedział Witold Szwagrun, dyrektor portalu CIRE.pl.

http://www.cire.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top