Comtica wzbogaca ofertę o Portlet Studio

Comtica Sp. z o.o. wprowadza interface do graficznego programowania portalu korporacyjnego. Rozwiązanie służy do rozwijania infrastruktury i funkcjonalności Comtica Enterprise Portal. Dzięki Portlet Studio można w prosty sposób bez znajomości języków programowania tworzyć nowe funkcjonalność przy ujednoliconej magistrali informacyjnej. Portlet Studio ma uzupełnić ofertę firmy o narzędzi przeznaczone dla osób nie posiadających wiedzy technicznej. Oprócz interface’u graficznego funkcjonalność portalu można rozszerzana poprzez standardowo dołączane narzędzia Visual Studio for .Net. Funkcjonalność wprowadzanego rozwiązania jest unikalną na rynku polskich dostawców.

Portlet Studio nawiązuje do światowych trendów panujących na rynku zaawansowanych technologicznie dostawców portali korporacyjnych. „Według Gartnera firmy wdrażające portal korporacyjny powinny wiedzieć, że jest to rozwiązanie, które przez lata podlegać będzie stałej ewolucji. W pierwszym etapie wdrożenia 90 proc. potrzeb firmy jest pokryta przez standardową funkcjonalność. W kolejnych etapach 90 proc. prac przypada w udziale firmie, która modeluje portal stosownie do swoich zmieniających się potrzeb. My dajemy firmom możliwość rozwijania portalu we własnym zakresie. Portlet Studio w Comtica Enterprise Portal ma właśnie ułatwić firmom rozwijanie portalu na najniższym – indywidualnym poziomie użytkownika. W ten sposób dajemy naszym klientom jeszcze jedną gwarancję uniezależnienia się od dostawców zewnętrznych i możliwość obniżania kosztów wdrożenia.” – mówi Piotr Szostak, członek zarządu ds. rozwoju biznesu w Comtica.

Moduł Portlet Studio wykorzystuje usługi sieciowe, które pozwalają na pobieranie danych z rozproszonych źródeł informacji, takich jak aplikacje, bazy danych, serwisy internetowe, samodzielne dokumenty itp. Dzięki usługom sieciowym użytkownik może w Portlet Studio rozwijać funkcjonalność portalu decydując, jakie informacje i w jakim zakresie mają się znaleźć w każdym z portletów dostępnych w portalu. W ten sposób portal korporacyjny może stać się systemem dynamicznym, który na bieżąco kształtowany jest w zależności od zmieniającego się zapotrzebowania na dostęp do źródeł informacji. Przykładowo, pracownik sam na własny użytek tworzy na portalu portlet, w którym jest wyświetlana tabela klientów. W portlecie obok jest lista rozrachunków. W jeszcze innym stan magazynowy itd. Takie zarządzanie portletami realizowane jest w graficznym interfejsie – bez ani jednej linijki kodu. Oczywiście źródła danych muszą uprzednio być udostępnione przez administratora systemu.

Portlet Studio jest aplikacją uruchamianą przez przeglądarkę, dzięki czemu praca w nim może się odbywać w dowolnym miejscu w sieci. Funkcjonalność Portlet Studio zaprojektowano z myślą o pełniejszym wykorzystaniu systemów biznesowych np. ERP, CRM w firmach. „Funkcjonalność systemów wspomagających zarządzanie jest w firmie zwykle wykorzystywana przez grupę kilkunastu, kilkudziesięciu osób, ale informacje generowane w tych systemach są prawie zawsze potrzebne znacznie szerszym grupom pracowników. Technologia i koncepcja portletów pozwala dostarczyć niezbędne informacje praktycznie wszystkim osobom bez konieczności kupowania dodatkowych licencji.” – wyjaśnia Piotr Szostak. Koszty dostępu do danych w portalu ograniczone są jedynie do wykupienia dostępu do API (Application Programming Interface) danej aplikacji. W przypadku mało złożonych aplikacji dostęp do bazy danych może być realizowany bezpośrednio.

Tworzone przez użytkownika portlety mogą w środowisku portalu funkcjonować jako samodzielne aplikacje. Mogą też współpracować ze sobą wymieniając dane w sposób logiczny, co jest sporą innowacją technologiczną. Podobne rozwiązanie oferuje jedynie kilku światowych dostawców portali korporacyjnych.

http://www.comtica.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top