Dziesięciolatek twórcą gry dla niewidomych

Dziesięcioletni Dylan Viale z Kalifornii postanowił podzielić się swoją pasją z niewidomą babcią. Przy pomocy oprogramowania GameMaker stworzył grę, w którą może grać babcia oraz inne osoby niewidome.

Dylan Viale chodzi do piątej klasy w amerykańskiej szkole podstawowej. W związku z tym, że bardzo lubi grać w gry wideo typu Need for Speed chciał podzielić się tą pasją z babcią. Problemem był fakt, że babcia Dylana jest osobą niewidomą i nie jest w stanie cieszyć się z pełnego uczestnictwa podczas grania we współczesne gry.

Postanowił więc stworzyć grę, która za pomocą sygnałów dźwiękowych będzie informowała o postępach w przechodzeniu poszczególnych poziomów. Wybrał darmową wersję programu GameMaker i zaczął śledzić tutoriale pokazujące jak nauczyć się obsługi programu, później przeszedł do projektowania gry i realizacji pomysłu.

W wolnym czasie stworzył grę Quacky’s Quest, w której kaczka poszukuje złotego jaja zbierając diamenty i przechodząc z poziomu na poziom. Idea gry jest raczej banalna lecz innowacją było przystosowanie tej gry dla osoby niewidomej. Dylan oznaczył każdy ruch kaczki odpowiednimi sygnałami dźwiękowymi np. podczas zbierania diamentów, dotknięcia ściany lub pająka. Problem zaczął pojawiać się w sytuacji, kiedy niewidoma osoba zagubiła się w labiryncie a większość diamentów była pozbierana: następowała cisza.

W tej sytuacji Dylan zaczął przeszukiwać fora dotyczące tworzenia gier w GameMakerze i znalazł wyjście z sytuacji. Zastosował rozwiązanie, które podczas cofania się w labiryncie wydawało odgłos spadających głazów. W ten sposób niewidoma osoba mogła rozpoznać to czy w dobrym kierunku porusza się kaczka. Problem został rozwiązany.

Dziesięciolatek twórcą gry dla niewidomych 1

Po okresie testów wykonywanych przez swoją babcię i innych znajomych Dylan postanowił wystawić swoją grę podczas konkursu naukowego w swojej szkole. Zdobył tam pierwszą nagrodę.

Przykład Dylana Vialego pokazuje jakie możliwości drzemią w dzieciach jeśli chodzi o gry i programy edukacyjne. Nie tylko sama gra w Need for Speed zajmuje maluchów, starają się oni dodatkowo stworzyć coś oryginalnego, opartego na własnych doświadczeniach i pragnieniach.

źródło zdjęcia i informacji: Kotaku

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top