E-recepty szansą na ograniczenie błędów w leczeniu

E-recepty dają możliwość wyeliminowania wielu powikłań związanych ze stosowaniem leków przepisanych przez lekarzy.

E-recepty szansą na ograniczenie błędów w leczeniu 1W 1999 roku w Stanach Zjednoczonych został opublikowany raport amerykańskiego Instytutu Medycyny zatytułowany: „Błądzić jest rzeczą ludzką: Budowanie bezpieczniejszego systemu ochrony zdrowia”. W raporcie wykazano, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych ma miejsce od 50 do 100 tys. zgonów spowodowanych wystąpieniem działań niepożądanych, którym można było zapobiec.

Owe działania niepożądane oraz błędy w sztuce lekarskiej stanowią najważniejsze przyczyny śmierci obok raka piersi, AIDS oraz zgonów podczas wypadków samochodowych. Jednym z głównych przyczyn wystąpienia wszelkich błędów i działań niepożądanych są nieodpowiednio dopasowane leki.

Lekarstwa wypisywane drogą tradycyjną, za pomocą recept drukowanych lub wypisywanych przez lekarzy, powodują problemy, które niełatwo wychwycić w procesie leczenia. Powstające alergie oraz niepożądane interakcje z innymi lekami powodują zaburzenia zdrowotne pacjentów bez możliwości szybkiej reakcji ze strony służby zdrowia.

W ciągu ostatnich kilku lat w amerykańskiej służbie zdrowia pojawiła się możliwość wystawiania tzw. e-recept. Dzięki nim istnieje realna szansa na wyeliminowanie wspomnianych wyżej problemów dotyczących zażywania medykamentów. Podczas wystawiania e-recepty istnieje możliwość wyeliminowania problemów związanych z przyjmowaniem innych leków. Uwzględniane są dodatkowo ostatnie badania laboratoryjne oraz cała historia przebytych przez pacjenta chorób, które miały miejsce w ciągu określonego czasu. Eliminowane są w ten sposób wszelkie problemy, które są nie do wychwycenia w tradycyjnie stosowanej metodzie wypisywania recept.

Dodatkowym atutem jest też możliwość przesyłania e-recepty do wskazanej przez pacjenta apteki, co znacznie ułatwia osobie chorej odbiór leków. Nie trzeba tym samym specjalnie udawać się do apteki w celu złożenia zamówienia na rzadko dostępny lek, wszystko odbywa się na linii lekarz – apteka.

Niewiele ekspertyz poświęcono na zbadanie skuteczności wypisywania e-recept, jednakże ostatnie wyniki australijskich badań opublikowanych w PLoS Magazine stwierdzają, że e-recepty są dobrym sposobem na wyeliminowanie ewentualnych problemów w leczeniu stacjonarnym:

  • 60-procentowe zmniejszenie ogólnej ilości błędów lekarskich,
  • 44-procentowe zmniejszenie błędów przy ciężkich chorobach.

Sytuacja na rynku e-recept jest więc optymistyczna. Jak to ma się z popularnością tego na rynku amerykańskim? Wg danych z raportu Cal eConnect – instytucji władz Kalifornii odpowiedzialnej za informacje o stanie opieki zdrowotnej – wynika, iż w ciągu kilku lat nastąpiła znaczna popularyzacja elektornicznej recepty. W 2007 roku e-recepty stanowiły zaledwie 3 proc. ogólnej liczby wypisywanych recept, w 2011 roku nastąpił wzrost do 25 procent.

Świat kroczy jednakże innymi drogami. W Polsce system opieki zdrowotnej zarządzany przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest w powijakach. Istnieją próby reformy w postaci wprowadzania elektronicznych kart w niektórych województwach i wypisywanie recept za pomocą programów komputerowych. Jednak pozostanie nam chyba tylko domyślać się tego, co lekarz napisał na recepcie mając nadzieję, by aptekarz właściwie odczytał niezrozumiałe pismo.

 źródło zdjęcia

Wpisy promowane

Wydarzenia

AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top