Facebook się zmienia: nowe grupy, ustawienia prywatności i więcej

Facebook wprowadza szereg nowości, które rozpatrywane osobno nie są może imponujące, ale składają się na najpoważniejszą zmianę w funkcjonowaniu najpopularniejszego serwisu społecznościowego świata od chwili jego powstania.

Podczas specjalnej konferencji prasowej szef Facebook’a, Mark Zuckerberg, przedstawił szereg funkcjonalności, które określił wspólnym mianownikiem: „dajemy użytkownikom większą kontrolę”.

Facebook się zmienia: nowe grupy, ustawienia prywatności i więcej 1

Słyszymy głośno i wyraźnie, że chcecie większej kontroli nad tym, czym dzielicie się na Facebook’u – chcecie zarządzać tym, kto będzie to widział i chcecie rozumieć jak to się odbywa – przekonywał.

Jednym z wyrazów tej zmiany ma być wprowadzenie nowych Grup. Można tworzyć nowe grupy składające się ze znajomych, rodziny czy współpracowników, dzielić się z nimi treściami, prowadzić rozmowy tekstowe itp. Jak zauważają komentatorzy – przypominają Facebook’a w Facebook’u, stanowiąc zamknięte dla zewnętrznych użytkowników obszary.

Do grupy nie można się zapisać samodzielnie, należy zostać zaproszonym. Maksymalna liczba użytkowników wynosić ma 250 osób. W przyszłości mogą stać się miejscem współpracy z możliwościami znanymi z takich projektów jak choćby Google Wave. Jednocześnie funkcjonalne pozostaną stare grupy.

To jednak nie jedyne nowości. Facebook umożliwia także pobranie na dysk twardy komputera naszej informacji profilowej (umieszczonych zdjęć, komentarzy itd). Choć trudno wyobrazić sobie poważniejsze zastosowanie tej opcji, wydaje się, że ma to być sygnał, że serwis ma poważne zamiary oddania większej kontroli w ręce internautów.

Zmiany dotknęły również ustawienia prywatności. Udostępniony zostanie nowy panel, w którym obejrzeć będzie można wszystkie aplikacje, którym pozwoliliśmy na podpięcie pod nasz profil – sprawdzić można będzie dane, z których korzystają i kiedy ostatnio je pobierały.

Kilka zmian składa się na większą całość „odświeżania” Facebook’a (o rozwijaniu działu gier społecznościowych pisaliśmy we wrześniu). Zuckerberg poinformował, że jego zespół pracuje nad kolejnymi funkcjonalnościami, które mają zostać ogłoszone wkrótce. Jedną z nich ma być nowy wygląd serwisu.

Grafika: venturebeat.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top