FIDIASZ stawia na ideę patriotyzmu gospodarczego

Opublikowano: 1 czerwca 2017. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Krzysztof Domarecki – założyciel Grupy Selena – uruchamia nowy FIZ. FIDIASZ to fundusz inwestycyjny z budżetem 200 mln zł, którego celem jest „transformacja polskich startupów w dojrzałe, międzynarodowe firmy”.

FIDIASZ ma być wyjątkowy na tle istniejących funduszy inwestycyjnych – stanowić chce przykład „praktycznego wdrożenia w życie idei patriotyzmu gospodarczego”. Nowy FIZ Krzysztofa Domareckiego zakłada zainwestowanie w kilka starannie dobranych projektów kwotą od 4 do 50 mln zł dla każdego z nich. Wraz z transferem funduszy perspektywiczne startupy otrzymają pomoc – wiedzę i doświadczenie, zarówno zdobyte przez założyciela Seleny w trakcie 25-letniej historii budowania globalnego sukcesu Grupy, jak i zespołu managerów, wyspecjalizowanych w kluczowych aspektach rozwoju biznesu. Szacowany czas wsparcia inwestycyjnego to 6-10 lat.

FIDIASZ ma inwestować w różne branże. Pierwszym startupem, w który FIZ Krzysztofa Domareckiego zainwestował jest FinAi – firma z branży FinTech, pracująca nad wdrożeniem innowacyjnej platformy kredytowej, która skrócić ma skomplikowaną dotąd drogę klienta do uzyskania kredytu bankowego.

Tradycyjne fundusze inwestycyjne koncentrują się na 3 elementach: wyszukaniu inwestycji, jej dofinansowaniu, a następnie sprzedaniu. Kluczowym parametrem dla zarządzających takim funduszem jest stopa zwrotu z inwestycji. Tworząc FIDIASZ przyświecała mi inna idea – chcę przede wszystkim wykorzystać doświadczenie zdobyte w trakcie rozwijania Seleny w celu pomocy początkującym przedsiębiorstwom w podboju światowych rynków – powiedział Krzysztof Domarecki, przewodniczący rady nadzorczej Selena FM S.A., jednostki nadrzędnej w Grupie Selena.

Dzięki prywatnemu charakterowi FIDIASZ dysponuje dużą elastycznością w zakresie wysokości kwot, jakie możne przeznaczyć na jedną inwestycję. Dawać ma to unikalną szansę kompleksowego wsparcia najbardziej obiecujących młodych firm. Więcej informacji na fidiasz.com.

Dawid ZarazińskiFIDIASZ stawia na ideę patriotyzmu gospodarczego

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.