Gerard Grech – założyciel Gery.pl

Gery.pl powstał w 2000/2001 roku. Wtedy powstawało wiele ciekawych projektów internetowych, o których dziś niestety wiele osób nie pamięta.

To prawda, było tego sporo, ludzie nie zastanawiali się nad kosztami dużych przedsięwzięć myśląc tylko o zyskach. Internet daje spore możliwości i daje wszystkim te same, więc nie jest łatwo gdy na starcie wszyscy mają te same narzędzia i są one dosyć wydajne. Konkurencja w sieci jest o wiele większa, niż to jest w przypadku normalnych projektów biznesowych ze wglądu na łatwość z jaką można założyć serwis internetowy. W normalnych warunkach, 'nieinternetowych’, jest podobnie, lecz nie stwarzają one takich możliwości. Upadek wielu projektów to efekt wielkiej konkurencji, bo rynek jest ograniczony jak każdy. Portal Gery.pl powstał w moim zamyśle w okolicach grudnia 2000 roku, a pomysł był odpowiedzią na zapotrzebowanie webmasterów, którzy z łatwością dołączali się do serwisu firmowego 'Gery Design’, który był pierwotną formą portalu. Szybkość z jaką serwisy w tamtym czasie przyłączały się była zdumiewająca. W ciągu 3 miesięcy liczba odsłon portalu wyniosła 30 tys. dziennie. Miło wspominam ten okres mimo, że teraz patrzę na to wszystko z zupełnie innej perspektywy.

W maju 2002 upadł portal poland.com. Koniec poland.com był dość burzliwy- m.in. wypowiedzenie umowy przez Chip. Czy gery.pl miał świadomość tego, ze wstępuje na niepewny grunt ?

Nie miało to żadnego wpływu, na rozwój Gery.pl, aczkolwiek współpraca z niektórymi twórcami z poland.com, była bardzo pożyteczna.

Po upadku poland.com na i przejęciu 'wyglądu’ przez gery.pl użytkownicy wchodząc na stronę poland.com nie widzą portalu gery.pl, lecz portal w języku angielskim stworzony przez Poland Gateway.

Było to wynikiem wpływu wynikającego z zamiaru współpracy, gdyż rysowała się szansa kontynuacji kilku wartościowych serwisów wywodzących się z poland.com. Nie chcę aby na dłuższą metę kojarzono Gery.pl z Poland.com, ponieważ Gery.pl istniał wcześniej jako osobny projekt, który nie ma dużo wspólnego z dawnym Poland.com, poza tym, że cześć użytkowników nie została zostawiona sobie jak w innych upadających portalach jak arena, ahoj itd.

Ile osób tworzy trzon gery.pl ?

Redakcja Gery.pl jak i sam portal to skomplikowany mechanizm ulegający ciągłym przeobrażeniom, więc trudno określić dokładną liczbę osób tworzących portal. W przybliżeniu jest to grupa 40 redaktorów z którymi współpracują dodatkowe osoby. Oprócz redaktorów tworzących serwisy są osoby zajmujące się czatem czy forum. W sumie jest to grupa około 100 osób.

Ile obecnie gery.pl skupia serwisów i użytkowników ?

Obecnie jest 77 serwisów z tego około połowa to serwisy sponsorowane, a reszta to serwisy własne lub serwisy co-brandowane. Co do ilości użytkowników portalu to codziennie notujemy około 100 tys. wejść unikalnych użytkowników.

Na rynku widać dwa główne ośrodki badające statystki- jednym jest Gemius, drugim natomiast MyStat, czemu wybraliście tego partnera ?

Sam wybór jest rzeczą wielu warunków, więc i w tej sytuacji tak było. Mystat został wybrany między innymi ze względu na bliskość siedzib, a drugim ważny powodem oczywiście były sprawy czysto biznesowe, związane też z bliską współpracą tej firmy z SISCO Sp. z o.o.

Taka liczba serwisów i odsłon to spore wymagania serwerów i łącz, czy użytkownicy nie mają problemów z dostępem do gery.pl ?

Oczywiście nie jest prostą sprawą utrzymanie tak dużego ruchu, jednak radzimy sobie z tym. Zdarza się, że występują problemy w dostępie do zasobów portalu ale staram się aby i to poszło w zapomnienie. Wkrótce to z pewnością się zmieni.

Od pewnego czasu w internecie mówi się bardzo głośno na temat płatnych serwisów. Gery.pl poczynił już pierwsze kroki- posiada serwis z logo i dzwonkami, płatną pocztę, płatne ogłoszenia…

Wprowadzenie płatnych usług jest przede wszystkim dbałością o użytkownika. Gery.pl generuje spore koszty, więc przy braku reklam musiałby przestać istnieć na rynku. Wprowadzenie opłat dotyczy usług dodatkowych, bo reszta jest nadal bezpłatna i raczej nie przewiduje aby to się kiedykolwiek zmieniło.

Czy przychody generowane przez ww. usługi pokrywają koszty ?

Portal jest prowadzony przy ścisłej współpracy z firmą SISCO, więc cześć kosztów jest pokrywanych przez tą firmę w ramach współpracy. Mimo wszystko przychody generowane przez portal są w chwili obecnej na takim poziomie, który pozwala pokrywać już te koszty.

Gery.pl to spora oglądalność- ale czy ta oglądalność i profil użytkownika zadawala reklamodawców?

Profil użytkownika Gery.pl nie różni się znacząco od Onetu czy WP, a nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest lepszy, bo nie ma u nas w ogóle darmowych usług, które obniżają wartość użytkownika do takiego, który nie wydaje pieniędzy. Oglądalność jest na pewno niższa niż gigantów, ale nie ma znaczenia na rynku reklamowym, bo często bannery sporych kampanii można spotkać na małych witrynach. Sprzedaż zależy przede wszystkim od decyzji osób odpowiedzialnych za marketing i reklamę w danej firmie, która zamawia reklamę. W lipcu i sierpniu mimo załamania na rynku, reklamę na naszych stronach sprzedawał AMS, wycofał się jednak, na co być może wpływ miała transakcja kupna AMS’u przez AGORĘ.

Gery.pl właściwie nie tworzy contentu, bardziej skupia się na agregacji z rożnych źródeł. Podobnie postępuje m.in. bajo.pl…

Oczywiście, bo taka jest forma Gery.pl. Skupianie serwisów pod jedną marką jest tym czym się zajmuję od samego początku istnienia portalu, więc tym samym jest to agregowaniem contentu w jednym miejscu. Od czasu udanego startu portalu mnoży się konkurencja, która buduje nowe portale na tej samej zasadzie i próbuje czasem podebrać dobry serwis ale jak na razie migracja serwisów jest w 99,9% kierunku do Gery.pl. Mam przy tym bardzo duży wybór i nie ukrywam, że w poszukiwaniu serwisów sam zaglądam do konkurencji aby wyłowić od nich co lepsze.

Jak mógłbyś umiejscowić gery.pl w polskim internecie, czy jest to portal ?

Według definicji encyklopedycznej portal to serwis wielotematyczny zawierający wyszukiwarkę, katalog, codzienne informacje oraz serwisy tematyczne. To wszystko ma w tej chwili Gery.pl, więc można spokojnie nazywać go portalem. Gery.pl wypełnia miejsce w sieci dając szansę, możliwości zwyczajnym ludziom chcącym zaistnieć szybciej niż ma to miejsce w normalnym przypadku, gdy zaczynają od zera nie znani nikomu, a przy tym ma to wszystko co inne portale.

Niedawno gery.pl rozpoczął współpracę z szukacz.pl Kto będzie kolejnym partnerem ?

Trudno powiedzieć, ponieważ w każdej chwili coś się dzieje. Stanie w miejscu to nie moja cecha. Co się wyklaruje z przeprowadzanych rozmów z następnymi ewentualnymi partnerami jest nie zawsze do przewidzenia. Na pewno jakość Gery.pl będzie coraz wyższa i na to stawiam nacisk dobierając najlepszych partnerów. Cały czas czuję, że jest to dopiero początek długiej jeszcze drogi portalu Gery.pl, którą obrałem dla niego.

Kiedy w gery.pl zagości serwis biznesowy, kogo widziałbyś jako partnera ?

Trafiłeś w dziesiątkę z tym pytaniem, szukam w tej chwili serwisu finansowego z którym moglibyśmy nawiązać współpracę. Nie wiem jaki to będzie serwis, ponieważ wszystko zależy od toczących się rozmów. Być może to będzie Money.pl, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

Co gwarantuje gery.pl właścicielom serwisów tematycznych ?

W tej chwili gwarantuję im promocję serwisów oraz darmowy hosting, czyli miejsce na serwerach, zarówno w ramach Gery.pl, jak i serwerach SISCO. Pomagamy również właścicielom serwisów w przejściu na działalność w dużej części komercyjną.

Czy serwisy w ramach gery.pl mogą samodzielnie generować zyski ? Czy też musza uzyskać zgodę, i ew. dzielić się wpływami ?

Serwisy w ramach portalu mają dużą swobodę w przedsięwzięciach komercyjnych i staram się im nie zamykać drogi do niczego co jest związane z zarabianiem pieniędzy, które może im wynagrodzić czas poświęcony na tworzenie i prowadzenie serwisów jednak portal i jego utrzymanie jest sprawą priorytetową dla mnie jak i dla prowadzących.

Życzę dalszych sukcesów i dziękuje za rozmowę.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top