Google ratuje ginące języki i dialekty

Google zajmuje się wieloma ważnymi z punktu widzenia współczesnej cywilizacji inicjatywami. Aktualnie firma z Mountain View postanowiła ratować ponad 3 tys. języków, którym grozi całkowite zniknięcie.

Dominującym językiem we współczesnym świecie jest z pewnością angielski. Jest też język hiszpański, francuski, chiński, niemiecki, polski. Co jednak z ponad trzema tysiącami języków, które mogą przestać istnieć w wyniku globalizacji i braku dostosowanych do obecnych czasów i możliwości edukacyjnych?

Z pomysłem na zachowanie ginących języków i dialektów przyszła firma Google, która stworzyła przy współpracy z Sojuszem Różnorodności Językowej (Alliance for Linguistic Diversity) projekt Endangered Languages. Dzięki dedykowanej stronie będzie istniała możliwość gromadzenia wszelkich wiadomości dotyczących ginących języków. Strona będzie miejscem przechowywania informacji na temat pochodzenia danego języka, obszaru występowania, umieszczane na niej będą pliki tekstowe oraz audio i wideo, archiwizujące występowanie danego języka.

Firma Google będzie również próbowała aktywizować współpracę przy badaniach naukowych oraz osoby posługujące się lub interesujące się danym językiem. Na swoim blogu firma Google dała przykład osoby i społeczności, które z pewnością będą zainteresowane rozwojem projektu:

Indiański język Miami-Illinois został przez niektórych uznany za wymarły. Język, którym komunikowały się indiańskie plemiona terenów środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych (Midwest), zniknął wraz z ostatnią osobą mówiącą w tym narzeczu w 1960 roku. Kilkadziesiąt lat później Deryl Baldwin, członek Miami Tribe of Oklahoma, zaczął uczyć się tego języka z zabytkowych rękopisów. Aktualnie, pracując na uniwersytecie w Ohio, kontynuuje prace nad rewitalizacją języka Miami-Illinois, publikuje teksty, pliki audio i inne materiały edukacyjne.

Oprócz wielu języków indiańskich oraz afrykańskich, które znajdują się w obszarze zainteresowania Google, możemy też odnaleźć polskie akcenty. Wśród zagrożonych są język kaszubski oraz dialekt śląski:

Google ratuje ginące języki i dialekty 1

Jak zauważa Google:

dokumentowanie ponad trzech tysięcy języków, które są na skraju wyginięcia (około połowa wszystkich języków świata) jest ważnym krokiem w celu zachowania różnorodności kulturowej, kultywowania wiedzy starszego pokolenia oraz wzmocnienia tej wiedzy wśród młodszej generacji. Technologia może wzmocnić te działania, pomagając ludziom tworzyć wysokiej jakości nagrania archiwizujące wypowiedzi w zanikających językach, łączyć ludzi wspólnie używających danego języka i ułatwić naukę tychże języków.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top