Google wstrzymuje projekt Wave

Google wstrzymuje rozwój Wave. Projekt, który miał zrewolucjonizować webową komunikację w czasie rzeczywistym nie spotkał się z szerokim zainteresowaniem ze strony użytkowników.

Nie planujemy rozwijać Wave jako osobnego produktu – poinformował na oficjalnym blogu Urs Hölzle, wiceprezes ds. operacyjnych Google. Firma zapowiedziała jednak, że będzie wspierać platformę do końca roku – później Wave zostanie wycofany z rynku.

Powodem wstrzymania prac nad Wave ma być niski poziom wykorzystania przez samych użytkowników. Przypomnijmy, że projekt zadebiutował roku temu podczas konferencji Google I/O. Spotkał się wtedy z ogromnym zainteresowaniem – w pierwszej fazie trudno było zdobyć zaproszenie do zamkniętych testów, a niektórzy szczęśliwcy… sprzedawali je na portalach aukcyjnych.

Google Wave było mieszkanką znanych już technologii: e-maila, komunikatora, narzędzia do pracy grupowej. Był również ciekawy pod względem rozwoju aplikacji przeglądarkowych – pokazywał, w którą stronę mogą się one rozwijać. Całość była zbudowana z wykorzystaniem JavaScript i HTML5. Intrygujące wykonanie i możliwości oraz pytania o to czy Wave zastąpi nam e-maila – wszystko to nie wystarczyło by platforma spotkała się z zainteresowaniem użytkowników. Dlaczego?

Google wstrzymuje projekt Wave 1
Grafika: blog.clickhere.com

Z pewnością dla wielu był to zbyt skomplikowany produkt, o dość niejasnym interfejsie. Trudno było również znaleźć dla niego miejsce pomiędzy codziennym wykorzystaniem e-maila i komunikatora. Nie pomogła również duża dawka czystych informacji, które przepływały przez Wave.

Byliśmy w firmie bardzo podekscytowani Wave, nawet jeśli nie do końca wiedzieliśmy jak użytkownicy zareagują na to zupełnie nowe doświadczenie komunikacyjne. Przykłady jego stosowania pokazywały siłę tej technologii: dzielenie się obrazami i innymi multimediami w czasie rzeczywistym, wspieranie sprawdzania pisowni nie tylko przez rozumienie jednego słowa ale i jego kontekstu, tworzenie aplikacji przez firmy zewnętrze takich jak gadżety podróżne czy roboty sprawdzające kody. Pomimo jednak tych osiągnięć i fanów technologii, Wave nie spotkał się z szerokim wykorzystaniem przez użytkowników – napisał Hölzle.

Firma zapewne nie zrezygnuje z technologii, którą tworzyła przy pracy nad Wave – jej elementy pojawiają się już zresztą w Gmail’u czy Dokumentach Google. Wave jest równocześnie przykładem ważnej technologicznej zmiany, która właśnie zachodzi: coraz większe znaczenie zyskują nie oferowane funkcjonalności, ale interfejs aplikacji.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry