Groźna pamięć podręczna wyszukiwarek

Specjalny zespół ds. bezpieczeństwa sieciowego firmy Aladdin odkrył nowe zagrożenie płynące z posługiwania się wyszukiwarkami internetowymi: Google, Yahoo i MSN Live.
Dział bezpieczeństwa CSRT (Content Security Response Team) firmy Aladdin podał do wiadomości, że istnieje realne zagrożenie atakami, związane z faktem przechowywania w pamięci podręcznej (cache) kodów stron internetowych.  Silniki większości wyszukiwarek nie weryfikują bezpieczeństwa kodu stron internetowych, które indeksują i trafiają do pamięci podręcznej. Zagrożenie wynika z stąd, że w pamięci podręcznej zapisywane są strony z wbudowanymi skryptami i kodem HTML, który może zawierać różne exploity (programy wykorzystujące błędy w oprogramowaniu).

W efekcie, nawet jeżeli strona internetowa z niebezpiecznym kodem została zmieniona, w pamięci podręcznej użytkownika nadal może znajdować się jej stara wersja. To samo dzieje się w przypadku, kiedy strony internetowe zostały usunięte lub zablokowane przez filtr URL lub też znalazły się na czarnych listach dostawców Internetu (ISP). Zachowane w pamięci strony są wciąż dostępne, po kliknięciu w ich link zachowany w pamięci jako rezultat wyszukiwania.

Agresorzy są zdolni do przeprowadzenia wielostopniowych ataków celowo tworząc linki służące do ataków, automatyczne pop-upy, lub „niewidzialne” ramki zawierające kod wgrany prosto z odpowiedniej strony internetowej zachowanej w podręcznej pamięci wyszukiwarki. Daje to im możliwość omijania rozwiązań filtrujących URL, które np. nie zablokują Google.

Zespół CSRT Aladdin wykrył możliwość ataków przez wyszukiwarki internetowe w trakcie badania zawartości zainfekowanych stron internetowych jednego z uniwersytetów. Po ataku strony zostały naprawione, ale okazało się, że groźna zawartość jest wciąż dostępna i aktywna poprzez pamięć podręczną wyszukiwarek. Problem zdiagnozowano dla trzech wyszukiwarek: Google, Yahoo i MSN Live.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top