Historyczny Photoshop do darmowego i legalnego pobrania

Opublikowano: 15 lutego 2013. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Na rynku dostępna jest obecnie 13 generacja Photoshopa. Ponad 20 lat temu udostępniono pierwszą wersję. Teraz każdy może ją pobrać za darmo.

Computer Science Museum oferuje kod źródłowy Photoshopa 1.0.1 z 1990 r. dla komputerów Mac. Zupełnie legalnie i za zgodą Adobe. Aplikację można pobrać i wykorzystywać do niekomercyjnych zastosowań.

Historia Photoshopa rozpoczęła się w latach 1980-tych, jako program o nazwie „Display”, napisany przez Thomasa Knolla. Jego brat, John Knoll – weteran efektów wizualnych, który pracował nad wszystkich, od „Głębi” po nadchodzący film „Pacific Rim” –  wykorzystywał aplikację do edycji fotografii. Adobe podpisało porozumienie o dystrybucji aplikacji w 1989 r. – czytamy w opisie Computer Science Museum.

Photoshop2

Photoshop3

Photoshop1

Dla chcących pobrać aplikację (ok. 130 tys. linijek kodu) i przyjrzeć się początkom tak ważnej historii jest też zławiadomość. Do kodu nie dołączone są biblioteki MacApp, które były licencjonowane od Apple.

Aplikację znaleźć można pod tym adresem.

Dawid ZarazińskiHistoryczny Photoshop do darmowego i legalnego pobrania

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.