Internauci lubią Markowską, nudzi ich Feel

Przeprowadzane przez radio internetowe OPEN.FM badania pokazują, jak słuchacze oceniają  polskich wykonawców i ich utwory. Wyniki potwierdzają znaną dobrze zasadę – lubimy najczęściej te piosenki, które już kiedyś słyszeliśmy.
W badaniu doskonale wypadła Patrycja Markowska, która wydała ostatnią płytę we wrześniu 2007 roku. Tytułowe nagranie z tego krążka – Świat się pomylił – zebrało ponad 55% pozytywnych opinii słuchaczy. – Podobnie jest z zespołem Feel, choć tu odnotowaliśmy stosunkowo duży wskaźnik ocen negatywnych – mówi Maciej Tomaszewski, music  programmer z OPEN.FM – niespełna 40% respondentów zaznaczyło opcję „nie podoba mi się”. Badania wskazują, że publiczność nie ma nieograniczonej tolerancji na danego artystę.   Być może zbyt duża obecność w mediach sprawiła, że słuchaczom zwyczajnie znudziły się utwory  zespołu Feel.

Bardzo dobrze wypadły w badaniu: Monika Brodka, Ewa Farna i Kasia Cerekwica. Każda z wymienionych wokalistek zanotowała jedynie po 20% wskazań negatywnych. Zaskakująco dobrze  poradziła sobie również Edyta Bartosiewicz, kojarzona z latami dziewięćdziesiątymi. Może to oznaczać, że dobra muzyka broni się zawsze i w każdym pokoleniu.
Największą niespodzianką jest doskonały wynik utworu „Dzień dobry, kocham Cię” zespołu Strachy  na Lachy: podobnie jak Markowska i Bartosiewicz zespół otrzymał  60% wskazań pozytywnych.

– Potwierdzałoby to tezę, że słuchacze wymagają od muzyki radiowej przede wszystkim rozrywki – mówi Maciej Tomaszewski z OPEN.FM – badania wykazały również, że młodzież nie docenia już rockowych dinozaurów, którzy traktowani są jako relikty niezrozumiałej przeszłości. W grupie wiekowej do 20 lat Budka Suflera otrzymała ponad 40% wskazań negatywnych.

Internauci nie lubią utworów Czesława i grupy Coma – co zaskakujące, źle w badaniu wypadli artyści, którzy sprzedali w minionym roku w Polsce najwięcej płyt, a ostatnio uhonorowani zostali Fryderykami. W odniesieniu do utworów grupy Coma, wskazania „nie podoba mi się” oraz „bardzo mi się nie podoba” wyniosły ponad 50%, choć jednocześnie odsetek opinii pozytywnych to ponad 30%. Muzyka rockowa ma więc zarówno zagorzałych zwolenników, jak i zdeklarowanych przeciwników. Najgorzej wypadła Nosowska i „Kto tam u ciebie jest” z płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej – ponad 60% wskazań negatywnych.

Niski wynik w badaniu internetowym zanotowała kompozycja „Maszynka do świerkania” Czesława – podczas wspomnianej ceremonii wręczania Fryderyków uznana przez widzów za najlepszą piosenkę. Słuchacze OPEN.FM byli dla utworu surowi – otrzymał on 55% negatywnych opinii publiczności  do 20 roku życia,  45% u starszej.
Ciekawy jest fakt, że tak wysoka sprzedaż płyt zarówno Comy, jak i Czesława nie jest zasługą  żadnej z największych stacji ogólnopolskich (Zet, RMF), bowiem w przeciągu ostatnich 18 miesięcy ani jeden utwór wspomnianych wykonawców nie pojawił się na ich antenach (monitoring stacji przeprowadzony w dniach 01.01.2008 r. – 30.05.2009 r.).- mówi Rafał Sokalski, dyrektor programowy OPEN.FM –  Z  jednej strony jest to pocieszające, bowiem świadczy o tym, że można odnieść sukces w Polsce bez spektakularnych akcji medialnych, z drugiej potwierdza znany przez wszystkie stacje fakt, że utwory takich artystów słabo wypadają w testach muzycznych.

I na koniec ciekawostka: najmniej emocji wzbudza twórczość Reni Jusis. Oceniając jej utwory, słuchacze najczęściej zaznaczali opcję „jest  mi obojętny”.

www.open.fm

Wpisy promowane

Wydarzenia

Shopper Day 2021
26.10.2021
Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry