Jak sprawdzić przez Internet dowolną firmę?

Planujesz nawiązać współpracę z nowym kontrahentem i zastanawiasz się, czy wyjdzie ci to na dobre? A może planujesz zrobić duże świąteczne zakupy w nowoodkrytym e-sklepie, ale wciąż wahasz się, bo słyszałeś dużo o nieuczciwych sprzedawcach? Takie sytuacje nie muszą spędzać snu z powiek. Dzisiaj, w dobie Internetu, można bardzo łatwo sprawdzić istnienie i uczciwość firmy.

loanNieuczciwi przedsiębiorcy muszą dzisiaj wykazywać się sporym sprytem. Każde ich przewinienie może zostać natychmiast odnotowane na forum, a niezadowolony klient lub oszukany kontrahent szybko poinformuje innych o swoim przykrym doświadczeniu. Przedsiębiorcy muszą dbać o pozytywną opinię klientów, a osoby pokrzywdzone przez oszustów starają się skutecznie ostrzec przed nimi innych. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do tysięcy osób jest kontakt w sieci. Nie jest to trudne, ponieważ z Internetem możemy łączyć się dzisiaj w czasie zakupów lub w restauracji. Lokale umożliwiają nam dostęp do bezprzewodowej sieci. Podczas obiadu ze znajomymi możemy zatem szybko i za darmo sprawdzić daną firmę. Jak to zrobić?

Sprawdź legalność firmy

Ponieważ na rynku nie brakuje osób działających „na czarno”, zanim zdecydujemy się na wydanie pieniędzy lub podpisanie umowy z nowym kontrahentem, koniecznie sprawdźmy go w bazie. Usługa jest darmowa, a ogólnodostępne bazy znajdziemy na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku tej ostatniej wystarczy znać miejscowość i ulicę, przy której znajduje się siedziba firmy, jej nazwę, numer NIP, KRS czy REGON. Uzupełnienie jednego z okienek w wyszukiwarce pozwala nam uzyskać wynik. Znajomość numeru NIP, REGON czy KRS umożliwia nam skorzystanie z wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy też informacje o fundacjach i stowarzyszeniach. Jeśli podmiot nie udostępnia swojego numeru KRS, NIP czy REGON, utrudnia nam weryfikację.

Jeśli nie znajdujemy danej spółki, jednoosobowej działalności gospodarczej czy fundacji w bazie CEIDG czy KRS, może się okazać, że firmę zarejestrowano poza granicami Polski. Zagraniczne instytucje również udostępniają swoje bazy. Musimy tylko dowiedzieć się, w jakim kraju zarejestrowano firmę. Przykładowe strony to https://www.handelsregister.de/ (Niemcy) czy https://search.cro.ie/company/ (Irlandia). Jeżeli firma nie figuruje w żadnej z dostępnych baz, najprawdopodobniej w ogóle nie została zarejestrowana. Takie informacje są niezwykle ważne nie tylko wtedy, gdy chcemy podjąć współpracę z innym przedsiębiorcą, ale też wtedy, gdy zaproponowano nam pracę w kraju lub za granicą i chcemy zweryfikować uczciwość oferty.

Weryfikacja danych

Sprawdzenie danych firmy zajmie nam kilka chwil, o ile posiadamy informacje, które należy wpisać w okienka wyszukiwarek. Czy warto poświęcać na to czas? Jeśli chcemy kupić parę tenisówek w sieci, może nie zależeć nam zbytnio na tym, czy sprzedawca wyśle opłacony towar i czy jego firma w ogóle funkcjonuje na rynku. W ostateczności stracimy kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Jeżeli jednak planujemy podjąć współpracę z nieznanym nam podmiotem, zwykle bardziej interesujemy się jego wiarygodnością. Jeżeli podmiot został wykreślony z Rejestru Przedsiębiorców i ukrył to przed nami, współpraca zapewne nie będzie układała się pomyślnie.

Czego dowiemy się z CEIDG czy KRS? W Krajowym Rejestrze Sądowym widnieją między innymi informacje o tym, kto może reprezentować spółkę na zewnątrz. sprawdzimy też adres siedziby, numery NIP czy REGON oraz dane kontaktowe. W dostępnych bazach istnieją też adnotacje o zawieszeniu działalności, a także o ewentualnym rozpoczęciu postępowania upadłościowego. Jeśli firma zawieszała działalność i wznawiała ją, zobaczymy daty rozpoczęcia każdego z tych działań. Być może takie informacje każą nam nieco bardziej krytycznie spojrzeć na kontrahenta lub potencjalnego pracodawcę.

Poczta pantoflowa

Poczta pantoflowa to niezawodny sposób, aby plotka szybko dotarła do szerokiego grona odbiorców. Niektórzy dobrze wiedzą komu coś powiedzieć, aby jak najszybciej wiedzieli o tym wszyscy znajomi. Dziś w bardzo podobny sposób działają fora internetowe. Raz wpuszczona do sieci informacja będzie krążyć od strony do strony, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób. Wystarczy zatem znaleźć forum, którego użytkownicy poruszają temat interesującej nas firmy, aby dowiedzieć się o niej więcej, niż napisano w jakimkolwiek rejestrze przedsiębiorców.

Klienci firm, byli pracownicy oraz osoby współpracujące z danym przedsiębiorcą zwykle nie wahają się napisać prawdy o działalności danego podmiotu. Internet daje poczucie anonimowości, co skutecznie dodaje odwagi przy tworzeniu wypowiedzi na forum lub na stronach typu http://opiniafirm.pl/. Internauci informują się wzajemnie zarówno o zaletach firm, jak i o ich wadach. Jeśli zastanawiasz się, czy warto podjąć pracę w konkretnej firmie, sprawdź opinie dotychczasowych pracowników. Szukasz solidnego kontrahenta? Zweryfikuj jego uczciwość w sieci. Chcesz skorzystać z usług wybranego przedsiębiorcy? Jeśli coś przeskrobał, Internet na pewno dostarczy ci takich danych.

Zaletą forum jest to, że nie jest zamkniętym rejestrem, ale toczącą się dyskusją. W każdej chwili możemy zadać konkretne pytanie, aby uzyskać odpowiedź. Pamiętajmy jednak, że na forach i na stronach z opiniami udzielają się nie tylko osoby rzeczywiście znające temat, ale też takie, którym zapłacono za napisanie korzystnych opinii na temat firmy. Warto zatem porównać recenzje z kilku źródeł.

Usługi płatne

Czy firma ma długi? Czy nasz nowy kontrahent nie wpędzi nas w kłopoty finansowe? Na te pytania możemy uzyskać odpowiedź. W dodatku nie musimy odwiedzać w tym celu żadnej instytucji, ponieważ informacje uzyskamy za pośrednictwem Internetu. W naszym kraju funkcjonują trzy Biura Informacji Gospodarczej, które gromadzą dane na temat dłużników. Biura te funkcjonują niezależnie, więc największą pewność dotyczącą kondycji finansowej podmiotu uzyskamy, gdy sprawdzimy go w bazie każdego z nich. Weryfikacja firmy możliwa jest po wniesieniu niewielkiej opłaty. Raport pobierzemy on-line, co pozwala oszczędzić sporo czasu.

Inną propozycją jest oferta Krajowego Rejestru Długów. Tutaj możemy sprawdzać kontrahentów w dowolnym miejscu, ponieważ dostępna jest aplikacja mobilna. Usługa jest płatna, jednak dla przedsiębiorców może okazać się opłacalna. Rezygnacja ze współpracy z zadłużonym kontrahentem to prawdopodobnie uniknięcie sporych kłopotów.

Zaświadczenie z ZUS

Jeżeli sprawdzamy naszego kontrahenta i posiadamy dostarczone przez niego zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek do ZUS, możemy zweryfikować prawdziwość dokumentu. Jest to usługa darmowa i dostępna na stronie internetowej https://ssl.zus.pl/zn/. Wystarczy podać wymagane w formularzu dane, aby uzyskać potwierdzenie wydania takiego zaświadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli jesteśmy posiadaczami profilu zaufanego ePUAP, możemy sprawdzić firmę, w której pracujemy, a dokładniej to, czy nasz szef odprowadza za nas składki do ZUS. Niestety, jeśli nie mamy jeszcze profilu, nie załatwimy wszystkiego za pośrednictwem sieci. W celu potwierdzenia swojej tożsamości musimy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top